Kā iegūt īpašumā zemi piespiedu nomas attiecībās

J
jautā:
02. septembrī, 2020
Maija

Jautājums par zemes privatizācijas iespējām, ja dzīvokli privatizēju par sertifikātiem 1995. gadā. Maksāju katru gadu Ogres domei nodokli par zemes gabalu atbilstoši dzīvokļa kvadratūrai. Tagad uzradies kaut kāds SIA “Namu pārvaldīšana” no Salaspils, kas grib apsaimniekot mūsu māju un arī zemi, kas ir zem mājas. Vai man nav nekādu iespēju privatizēt zemes gabalu atbilstoši sava dzīvokļa kvadratūrai, lai dzīvokļa privatizācija būtu pilnībā pabeigta un es varētu dzīvokli atstāt mantojumā vai pārdot? Kā rīkoties? Paldies!

A
atbild:
10. septembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Spriežot pēc jautājumā norādītajiem apstākļiem dzīvokļa privatizācijas brīdī, visticamāk, privatizācijas objekts konkrētajā gadījumā ir bijis tikai daudzdzīvokļu mājas dzīvoklis kopā ar attiecīgu kopīpašumā esošu mājas domājamo daļu. Tas nozīmē, ka dzīvojamā māja atrodas uz fiziskās vai juridiskās personas zemes un starp dzīvokļa īpašniekiem un zemes īpašnieku uz likuma pamata pastāv piespiedu nomas attiecības. Tas gan neliedz dzīvokli atstāt mantojumā vai pārdot, jo tas ir patstāvīgs īpašuma tiesību priekšmets. Zemesgabalu iegūt īpašumā ir iespējams, bet par to ir jāvienojas ar attiecīgo zemes īpašnieku Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Pamats: likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 8. pants.