TĒMA: Mājoklis

Norēķinu kārtību par sadzīves atkritumu izvešanu nosaka mājas īpašnieki

J
jautā:
06. februārī, 2020
Dace

Nama apsaimniekotājs rīko iedzīvotāju nobalsošanu saistībā ar atkritumiem: ja dzīvoklī nav deklarēta neviena persona, tad aprēķinu veic kā par vienu deklarēto personu. Cik tas ir likumīgi? Ja es, piemēram, esmu izdeklarējusies un neražoju atkritumus, vai, pamatojoties uz iedzīvotāju balsojumu, man tagad būs jāmaksā par pakalpojumu, kuru neizmantoju? Apsaimniekotājs nerisina situāciju, kad dzīvoklī ir deklarēts viens, bet patiesībā dzīvo pieci cilvēki, kuriem būtu jāmaksā par pakalpojumu cita summa. Tā vietā viņš izdomājis rīkot iepriekš minēto nobalsošanu.

A
atbild:
11. martā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Dzīvokļu mājas uzturēšanas pakalpojumu sadalīšanu un norēķinu kārtību regulē Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums un Ministru kabineta noteikumi Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”. Tātad šo Ministru kabineta noteikumu 4. punkts un 5. punkts nosaka kārtību, kā tiek veikts norēķins par sadzīves atkritumu izvešanu. Un attiecīgi šo noteikumu 5.1. punkts paredz norēķinus veikt atbilstoši dzīvoklī dzīvojošo personu skaitam, savukārt 5.2. punkts paredz, ka dzīvokļa īpašnieki nosaka kārtību, kādā tiek fiksēts dzīvoklī dzīvojošo personu skaits.