Laulības šķiršana pie notāra

J
jautā:
15. decembrī, 2019
Arturs

Kur man jāvēršas, lai iesniegtu laulības šķiršanu? Man un sievai ir 43 gadi, laulībā esam jau 17 gadus, bērnam ir 17 gadi. Es dzīvoju Latvijā, bet sieva ar bērnu Anglijā. Mēs jau esam vienojušies, ka mums nav ko dalīt, un bērnam esmu spējīgs iedot visu nepieciešamo. Kā pareizi rīkoties un iesniegt laulības šķiršanu? Vai šo procesu var nokārtot arī internetā? Paldies!

A
atbild:
16. janvārī, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Saskaņā ar Latvijas Republikas Civillikuma 69. pantu laulību var šķirt tikai tiesa vai notārs. Notariāta likuma 325. pants noteic, ka zvērināts notārs šķir laulību, ja laulātie par to ir vienojušies un ja laulātajiem nav kopīga nepilngadīga bērna un kopīgas mantas.

Ja esat nolēmuši šķirt laulību pie notāra, tad abiem laulātajiem jādodas pie izvēlētā notāra un jāiesniedz kopīgs iesniegums par laulības šķiršanu. Iesniegumu varat sagatavot paši vai izdarīt to pie notāra.

Iesniegumā par laulības šķiršanu norāda:

  • katra laulātā vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja tāda nav – dzimšanas gadu, dienu, mēnesi);
  • laulības noslēgšanas gadu, dienu, mēnesi, reģistra ieraksta numuru;
  • laulības reģistrācijas valsti un iestādi vai attiecīgo konfesiju un garīdznieku;
  • vai laulātajiem ir kopīgi nepilngadīgi bērni un laulātie ir vienojušies par kopīgo nepilngadīgo bērnu aizgādību, saskarsmes tiesību izmantošanu un uzturlīdzekļiem;
  • vai laulātajiem ir kopīga manta un laulātie ir vienojušies par šīs mantas sadali;
  • laulāto uzvārdu pēc laulības šķiršanas.

Iesniegumam par laulības šķiršanu pievienojams laulības apliecības oriģināls vai dzimtsarakstu iestādes izsniegts noraksts vai izraksts, vai izziņa no civilstāvokļa aktu reģistra.

Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā www.latvijasnotars.lv varat attālināti izmantot notāra pakalpojumus, vēršoties pie notāra videokonferences režīmā, un pēc sarunas ar notāru notariālo aktu – laulības šķiršanas iesniegumu – parakstīt ar drošu elektronisko parakstu. Tas nozīmē, ka laulību varat šķirt arī attālināti.