E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18533
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
3
3

IIN piemērošana ienākumam no īpašuma pārdošanas

J
jautā:
13. novembrī, 2019
olga

Labdien! Kādu naudas summu var turēt mājās, nedeklarējot to? Man mājās ir uzkrājums 2000 EUR. Vai man VID ir jāsniedz kāda deklarācija? Otrs jautājums: maijā pārdevu mantoto vecmammas māju: vai man vajag šo darījumu kaut kā deklarēt? Vai varu to izdarīt kopā ar gada deklarācijas iesniegšanu? Paldies!

A
atbild:
02. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumi nenosaka summas, kādas var tikt uzkrātas skaidrā naudā. VID ir jādeklarē tikai ienākumi, no kuriem maksājami nodokļi, kā arī ar nodokli neapliekami ienākumi, ja gadā tādi ir gūti vairāk nekā 10 000 eiro apmērā.

Arī no ienākuma no mantota īpašuma pārdošanas jāmaksā 20% nodoklis, ja nav likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa” noteiktā atbrīvojuma no nodokļa.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ar nodokli apliekamo ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas nosaka, no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību. Mantota īpašuma gadījumā ir papildu nosacījumi iegādes vērtības noteikšanai.

Ja nodoklis nav jāmaksā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda gūtie neapliekamie ienākumi, ja gadā tie ir lielāki par 10 000 eiro.

Savukārt, ja nodoklis ir jāmaksā, maksāšanai ir noteikti termiņi, kādos jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma. Šīs deklarācijas iesniegšanas termiņš ir atkarīgs no ceturksnī gūtā ienākuma apmēra:

  • ja kopējais ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas ceturksnī pārsniedz 1000 eiro, deklarācija ir jāiesniedz līdz tā mēneša 15. datumam, kas seko pēc ceturkšņa, kad gūti ienākumi no kapitāla pieauguma;
  • ja gūtais ienākums ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro, tad deklarācija jāiesniedz līdz nākamā gada 15. janvārim.

Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas.

Par nodokļa piemērošanu Jūsu konkrētajā gadījumā jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas atrodamas VID mājaslapā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU