Neatņemamās daļas tiesīgie mantinieki

J
jautā:
09. novembrī, 2019
Anete

Tēvam ir trīs dēli un sieva. Viens dēls ir miris 3 mēnešus pēc tēva (viņam ir sieva un meita), otrs dēls miris pirms tēva nāves (viņam ir sieva un dēls). Testamentā tēvs visu savu mantu novēlēja savai sievai un dēlam (katram 1/2). Kam vēl ir tiesības uz mantojumu, un kā tas var tikt prasīts (un uz kāda pamata)?

A
atbild:
12. decembrī, 2019
Signe Krūzkopa
LV portāls

Civillikuma 422. pantā noteikts, ka testators savam nāves gadījumam var brīvi noteikt par visu savu mantu – ar ierobežojumu, ka viņa neatņemamās daļas tiesīgajiem atstājamas viņu neatņemamās daļas.

Neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie. Šajā gadījumā tie ir bērni un mazbērni (mirušo dēlu bērni). Neatņemamās daļas tiesīgajiem ir tikai prasījuma tiesības uz neatņemamās daļas izdošanu naudā. Par konkrēto gadījumu būtu nepieciešams vērsties pie notāra, lai saņemtu konsultāciju.