Dzīvojamā ēka ir uzcelta uz pašvaldībai piegulošās zemes, nav nodota ekspluatācijā, VZD ēka klasificēta kā adrese bez subjekta. Īpašumam ir atstāts mantojuma testaments, kas ilgstoši nav sakārtots. Kāda ir darbību secība, lai sakārtotu īpašumtiesības uz šādu objektu?
Civiltiesībās (skat. Civillikuma 968. pantu) pastāv vispārējais zemes un ēkas vienotības princips, kas paredz, ka zemes īpašniekam pieder ne vien zeme, bet arī ēkas, kuras atrodas uz šīs zemes. Tiesa, pastāv izņēmumi, kad zeme atrodas vienas personas īpašumā, savukārt uz tās esošā ēka – citas personas. Pēdējais tiek dēvēts par dalīto īpašumu, bet uz attiecīgā zemesgabala esošās ēkas apzīmē kā patstāvīgus īpašuma objektus.
Likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (turpmāk – Civillikuma spēkā stāšanās likums) 14. panta ceturtā daļa noteic: ēkas (būves), kuras Zemesgrāmatu nodaļā, Valsts zemes dienestā vai pašvaldībā nav reģistrētas kā patstāvīgi īpašuma objekti, uzskatāmas par zemes īpašnieka īpašumu atbilstoši Civillikuma 968. pantam.
Konkrētajā gadījumā ieteicams noskaidrot, vai pastāv pazīmes, kas liecina, ka būve atzīstama par patstāvīgu īpašuma objektu Civillikuma spēkā stāšanās likuma izpratnē. Ja šādu pazīmju nav, tad ēka pēc minētā zemes un ēkas vienotības principa atzīstama par zemes īpašnieka īpašumu. Citām personām īpašumtiesības uz ēku tādā gadījumā var atzīt tikai tiesas ceļā. Apstāklis, ka persona ēku ir iekļāvusi testamentā, pats par sevi nav pamats, lai atzītu īpašumtiesības uz konkrēto ēku.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!