E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18358
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Kapitāla nodokļa samaksas termiņš atkarīgs no ienākuma summas

J
jautā:
16. oktobrī, 2019
Kārlis

Labdien! Man ir jautājums. Tā kā šajā nolādētajā 4. maija režīma Latvijā cilvēkam parastajam cenšas nomaukt deviņas ādas, tad: ja ir mantoti divi īpašumi – zemes īpašums un dzīvokļa īpašums –, sanāk, ka, pārdodot zemes īpašumu, ir jāsamaksā 4. maija nabagmājai 20% no starpības, kas veidojas no “iegādes” cenas jeb vērtības, kāda bijusi, atjaunojot īpašumtiesības, un pārdošanas cenas. Vai, ja ir paredzēts nekavējoties iegādāties citu nekustamo īpašumu par pārdošanas vērtību, ir iespējams nolādētajam VID to 20% nodokli maksāt pa daļām?

A
atbild:
21. oktobrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pirmkārt, nodokļus neviens nemaksā Valsts ieņēmumu dienestam, bet valstij un/vai pašvaldībai. VID nodokļus administrē (iekasē), tas nozīmē – pilda valsts ar likumu noteikto pienākumu. Valsts katru gadu budžetā nosaka nodokļos iekasētās naudas piešķīrumus visas sabiedrības vajadzībām, arī skolotāju algām, ārstu un medmāsiņu algām, policistu algām un ugunsdzēsēju algām. Otrkārt, arī nodoklim no kapitāla pieauguma likumā ir noteiktas situācijas, kurās šis nodoklis nav jāmaksā.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Nodokli neaprēķina visai par nekustamā īpašuma pārdošanu iegūtajai summai. Tas ir – ar nodokli apliekamo ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas nosaka, no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot šī īpašuma iegādes vērtību. Ja nekustamais īpašums iegūts, atjaunojot īpašuma tiesības, par iegūšanas (iegādes) vērtību uzskata šī īpašuma aktuālo kadastrālo vērtību, t. i., kadastrālo vērtību, kāda bijusi pārdošanas gada 1. janvārī. Tātad – tā ir kadastrālā vērtība nevis brīdī, kad atjaunotas īpašumtiesības, bet gan šogad, ja īpašums tiek pārdots šogad.

Nodokļa samaksa – deklarācijas iesniegšanas termiņš ir atkarīgs no ceturksnī gūtā ienākuma apmēra:

  • ja personas kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem ceturksnī pārsniedz 1000 eiro, deklarācija ir jāiesniedz reizi ceturksnī līdz tā mēneša 15. datumam, kas seko pēc ceturkšņa, kad gūti ienākumi no kapitāla pieauguma;
  • ja personas kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem ceturksnī  nepārsniedz 1000 eiro, tad deklarācija jāiesniedz līdz nākamā gada 15. janvārim.

Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU