Kāds ir sods par patvaļīgu būvniecību

J
jautā:
13. oktobrī, 2019
Monta

Tiek gatavots mājas būvniecības projekts, kuru pēc aptuveni 2 nedēļām varēs iesniegt. Bet ir svarīgi ieliet pamatus jau šogad. Kamēr sagaidīšu atļauju, pamatus ieliet varēs tikai nākamgad. Kāds sods paredzēts, ja būvvalde konstatēs, ka pamati jau ir ielieti?

A
atbild:
15. oktobrī, 2019
Rīgas pilsētas būvvalde
Edgars Butāns, Vadītāja biroja sabiedrisko attiecību projektu vadītājs

Rīgas pilsētas būvvalde noteikti nerekomendē veikt patvaļīgu būvniecību. Procedūra paredz, ka pēc būvprojekta iesniegšanas (bet pirms būvatļaujas izsniegšanas) objektu vienmēr apseko būvinspektors. Ja tiek konstatēts, ka būvdarbi jau uzsākti, pārkāpējam tiek aprēķināta būvnodeva pieckāršā apmērā.

Papildus tam tiek ierosināta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā par patvaļīgu būvniecību. Sods par patvaļīgas būvniecības turpināšanu saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu fiziskai personai ir līdz 1400 eiro, bet saskaņā ar Administratīvā procesa likumu piespiedu naudas apmērs par patvaļīgas būvniecības seku nenovēršanu ir līdz 5000 eiro. Turklāt soda naudu un piespiedu naudu var piemērot arī atkārtoti.

Papildus tam nekustamais īpašums var tikt aplikts ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā.