Kam ir priekšroka izpirkt valsts zemi

J
jautā:
10. septembrī, 2019
Svetlana

Kam ir priekšrocība izpirkt valsts zemi, ja īrnieks ir citas valsts pilsonis? Zeme netika mērīta un nav iekļauta zemesgrāmatā. 2005. gadā atkārtotas savas zemes platības mērīšanas laikā tika konstatēta nesakritība platībā par 1,75 hektāriem. Vai man ir tiesības šo zemi izpirkt? Tas ir aktuāli dzīvnieku un mājsaimniecības uzturēšanai.

A
atbild:
11. septembrī, 2019
Zemkopības ministrijas
Meža departaments

Vispārīgo tiesisko regulējumu publiskas personas mantas atsavināšanas jomā izstrādā Finanšu ministrija. Ja persona vēlas ierosināt atsavināt valsts nekustamo īpašumu (zemi), tai ir jāvēršas Finanšu ministrijas “pārziņā” esošajā valsts akciju sabiedrībā “Valsts nekustamie īpašumi”.

Vienlaikus darām zināmu, ka Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta ceturtajā daļā uzskaitīts to personu loks, kas var ierosināt publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu, proti:

1) zemes īpašnieks vai visi kopīpašnieki, ja viņi vēlas nopirkt zemesgrāmatā ierakstītu ēku (būvi), kas atrodas uz īpašumā esošās zemes, vai zemes starpgabalu, kas pieguļ viņu zemei;

2) zemes kopīpašnieks, ja viņš vēlas nopirkt zemesgrāmatā ierakstītu ēku (būvi), kas atrodas uz kopīpašumā esošās zemes, vai domājamo daļu no tās samērīgi savai zemes daļai;

3) zemesgrāmatā ierakstītas ēkas (būves) īpašnieks vai visi kopīpašnieki, ja viņi vēlas nopirkt zemesgabalu, uz kura atrodas ēka (būve), vai zemesgabalu, uz kura atrodas ēka (būve), un zemes starpgabalu, kas pieguļ šai zemei;

4) zemesgrāmatā ierakstītas ēkas (būves) kopīpašnieks, ja viņš vēlas nopirkt tā zemesgabala domājamo daļu, uz kura atrodas ēka (būve), samērīgi savai ēkas (būves) daļai;

5) īrnieks vai viņa ģimenes loceklis, ja viņš vēlas nopirkt dzīvojamo māju, tās domājamo daļu vai dzīvokļa īpašumu šā likuma 45. pantā noteiktajā kārtībā;

6) dzīvokļa īpašnieks, ja viņam ir pirmpirkuma tiesības uz citu dzīvokļa īpašumu tajā pašā daudzdzīvokļu mājā un ja viņš vēlas nopirkt dzīvokļa īpašumu šā likuma 45. pantā noteiktajā kārtībā;

7) kopīpašnieks, ja viņš vēlas izbeigt kopīpašuma attiecības ar publisku personu;

8) persona, kurai Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā noteiktajā kārtībā ir izbeigtas zemes lietošanas tiesības un ar kuru pašvaldība ir noslēgusi zemes nomas līgumu, ja šī persona vēlas nopirkt zemi, kas bijusi tās lietošanā un par ko ir noslēgts zemes nomas līgums;

9) zemesgrāmatā ierakstītas ēkas (būves) īpašnieks vai visi kopīpašnieki, ja viņi vēlas nopirkt publiskai personai piederošu nekustamo īpašumu, kas sastāv no zemesgabala un nedzīvojamās ēkas (būves), un uz šā zemesgabala atrodas arī viņiem piederoša ēka (būve), bet zemesgabala sadale nav pieļaujama atbilstoši normatīvo aktu noteikumiem par vispārīgo teritorijas plānošanu, izmantošanu un apbūvi.

Ministru kabineta noteikumos Nr. 109 “Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta” noteikta kārtība, kādā šīs personas var iesniegt atsavināšanas ierosinājumu, kā arī kārtība, kādā tiek izskatīti saņemtie atsavināšanas ierosinājumi, pieņemts lēmums par publiskas personas mantas nodošanu atsavināšanai vai ierosinājuma noraidīšanu.