Dīkstāves gadījumā nav kolektīvi jāprasa bezalgas atvaļinājums

J
jautā:
10. septembrī, 2019
Indra

Labdien! Mums ikgadējais atvaļinājums ir no 1. jūlija līdz 28. jūlijam, bet uzņēmums visus darbiniekus nenodrošina ar darbu līdz 1. augustam. Vai mums ir jāraksta iesniegums par brīvdienu piešķiršanu no 29. jūlija līdz 31. jūlijam (ieskaitot)? Vai darbavieta raksta rīkojumu, ka tehnisku iemeslu dēļ visiem tiek piešķirtas attaisnotas neapmaksātas brīvdienas no 29. jūlija līdz 31. jūlijam, un mēs, darbinieki, to parakstām? Paldies!

A
atbild:
12. septembrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atbilstoši situācijas aprakstam Jūsu jautājums būtībā ir par tiesībām saņemt atlīdzību dīkstāves gadījumā.

Šādā gadījumā darbiniekiemm nav pienākuma rakstīt iesniegumu par atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas vai piespiedu kārtā parakstīt darba devēja rīkojumu par neapmaksātām brīvām dienām, bet darba devējam saskaņā ar Darba likuma 74. panta otro daļu ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību arī tad, ja darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve).

Katrs darbinieks var brīvi izvēlēties, vai parakstīt darba devēja rīkojumu par neapmaksātu brīvdienu piešķiršanu darba laikā.