E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17981
Lasīšanai: 3 minūtes
5
5

Veselības problēmu dēļ izbeigt darba attiecības

J
jautā:
10. septembrī, 2019
Brigita

Savā darbavietā strādāju jau 39 gadus, bet veselības problēmu dēļ no darba vēlos aiziet. Vai šādā gadījumā pienākas pabalsts? Vai arī to izmaksā tikai atlaišanas gadījumā vai pēc savstarpējas vienošanās par darba attiecību pārtraukšanu?

A
atbild:
12. septembrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atlaišanas pabalsta izmaksas nosacījumi ir regulēti Darba likuma 112. pantā.

Vispirms jāatceras, ka atlaišanas pabalsta izmaksai ir svarīgs uzteikuma pamatojums.

Ja uzteikumu izsaka pats darbinieks, atlaišanas pabalstu izmaksā vienīgi tad, ja iemesls ir pamatojams ar Darba likuma 100. panta piekto daļu – darbiniekam ir svarīgs iemesls. “Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.” Tas nozīmē, ka Jūsu pamatojums – veselības stāvoklis un arodslimība – nebūs pamatojums atlaišanas pabalsta izmaksai.

Arī situācijā, ja darba attiecību izbeigšana notiek uz vienošanās pamata (DL 114. pants), likums neuzliek pienākumu darba devējam izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu. Tātad atlaišanas pabalsta izmaksa šādā gadījumā var būt tikai darba devēja labprātīgs lēmums.

Atlaišanas pabalsta izmaksa ir darba devēja likumā noteikts pienākums, ja uzteikums ir viņa rosināts. Pamatoti iemesli, kas pieļauj darba devējam darba līguma izbeigšanu ar darbinieku, ir dažādi, viens no tiem – darbinieka spējas, tai skaitā darbinieka veselības problēmas. Veselības problēmu apliecinājums ir ārsta izdota izziņa, ko darbinieks iesniedz darba devējam.

Ja Jums ir ārsta izdots apliecinājums, kas norāda uz Jūsu veselības problēmām un nespēju veikt nolīgto darbu, tad iesniedziet to darba devējam. Tas dod tiesības darba devējam uzteikt Jums darbu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 6. punktu – darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums.

Minētais pamatojums ir pamats atlaišanas pabalsta izmaksai. Jūsu gadījumā, ja darba stāžs pie viena darba devēja ir ilgāks par 20 gadiem, atbilstoši likumam pienākas atlaišanas pabalsts četru mēnešu vidējās izpeļnas apmērā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 130 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU