E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17882
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1
1
1

Ja kopīpašnieki nevar vienoties par īpašuma dalīšanas veidu

J
jautā:
02. septembrī, 2019
Ilona

Kopīpašumam ir divi kopīpašnieki. Katram pieder 1/2 domājamās daļas. Ir radušās nesaskaņas starp kopīpašniekiem. Abi ir pirktspējīgi, bet negrib viens otram pārdot savas 1/2 domājamās daļas. Viens no kopīpašniekiem ir gatavs pārdot māju kā vienu veselu. Respektīvi, nepiekrīt risināt jautājumu ar lozi. Vai var piespiedu kārtā likt dalīt kopīpašumu ar lozi tiesā?

A
atbild:
09. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts

Civillikuma 1075. pants noteic, ka gadījumā, ja kopīpašnieki nevar vienoties par īpašuma dalīšanas veidu, tad tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem, vai nu piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam, ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā, vai noteic lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā, vai arī izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu. Līdz ar to citētā norma kā vienu no dalīšanas veidiem paredz īpašuma pārdošanu otram kopīpašniekam vai trešajām personām, kas pilnībā atbilst izskatāmās lietas apstākļiem. Tas nozīmē, ka tiesai nav nepieciešamības risināt strīdu ar lozi. Tomēr jebkurā gadījumā ir jāatceras, ka optimālākais risinājums ir izlīgums, kas kopīpašuma izbeigšanas lietās ir abpusēji izdevīgākais strīda jautājuma noregulējuma veids.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU