Iespēja piekļūt sava atsevišķā īpašuma daļai

J
jautā:
12. februārī, 2024
Maksims

Labdien! Jūrmalā atrodas divas mājas, katrā no tām ir divi izolēti dzīvokļi. Zeme un būves ir kopīpašums, un kopumā ir četri kopīpašnieki. Grasos iesniegt prasījumu tiesā par nekustamā īpašuma lietošanas kārtību. Ja es pareizi sapratu, tad viens no būtiskākajiem aspektiem, lai pieņemtu zemes sadalījuma plānu, ir jābūt nodrošinātai piekļūšanas iespējai katram kopīpašniekam. Vai piekļūšanas iespējai katram kopīpašniekam jābūt nodrošinātai līdz savam lietošanā esošajam zemesgabalam vai arī līdz kopīpašnieku dzīvoklim?

A
atbild:
13. februārī, 2024
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Nosakot kopīpašuma dalītu lietošanu, jāņem vērā visu kopīpašnieku pamatotās intereses, tostarp iespēja piekļūt sava atsevišķā īpašuma daļai. Tiesiskais regulējums kopīpašuma dalītai lietošanai neizvirza obligātus nosacījumus, par kopīpašuma dalītas lietošanas kārtību vienojas kopīpašnieki vai strīdus gadījumā – tiesa. Ņemot vērā kopīpašuma sastāvu, tā izvietojumu un citus kopīpašniekiem būtiskus apstākļus, var tikt noteikta visa kopīpašuma dalīta lietošana vai tikai tā daļas dalīta lietošana, daļu atstājot kopīpašnieku kopīgā lietošanā.