Rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu var ar visu kopīpašnieku piekrišanu

J
jautā:
01. februārī, 2024
Aina

Tiek izstrādāts projekts jaunas kanalizācijas (bio tvertnes) izbūvei, kas jāsaskaņo ar sešiem koplietošanas ceļa kopīpašniekiem, jo tā atrodas ceļa robežai tuvāk par četriem metriem. Saskaņojums ir veikts ar četriem kopīpašniekiem, bet divi to nevēlas saskaņot, nepaskaidrojot iemeslu, kaut arī viņu tiesības netiek aizskartas (viņu īpašumi neatrodas tuvumā). Kā rīkoties šajā gadījumā? Vai pietiek ar vairākuma kopīpašnieku saskaņojumu? Kanalizācijas izbūvi nav iespējams ierīkot citā vietā.

A
atbild:
05. februārī, 2024
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Tiesu praksē ir atzīts, ka kopīpašnieka piekrišanas došana būvniecībai ir kopīpašnieku civiltiesiskās attiecības. Attiecīgi Civillikuma 1068. panta pirmā daļa noteic, ka rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu – kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās – drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu. Tātad jābūt 100% visu kopīpašnieku piekrišanai. Kopīpašnieks, kura tiesības ir aizskartas, savu tiesību aizsardzībai var vērsties tiesā, bet jāņem vērā, ka likums neparedz kopīpašniekam pienākumu paskaidrot vai motivēt savu atteikumu dot piekrišanu būvniecībai.