E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16907
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Patērētāju kreditēšana

J
jautā:
05. maijā, 2019
Jānis

Labdien! Man šobrīd ir ātrais kredīts uz 4 gadiem ar GPL virs 45%. Vēlējos noskaidrot, vai man visus 4 gadus būs jāmaksā šie 45%, vai arī pēc 2019. gada 1. jūlija procentu maksājumi tiks samazināti līdz 25% gadā?

A
atbild:
14. maijā, 2019

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (grozījumi, kas stāsies spēkā 01.07.2019.) 2.3 pantu par šā panta 2.2 daļā minētajām prasībām neatbilstošām uzskata tādas kredīta kopējās izmaksas patērētājam, kuras pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas. Kredīta kopējo izmaksu ierobežojumu patērētājam nepiemēro tādiem patērētāju kreditēšanas līgumiem, kurus noslēdzot kredīta devēja glabāšanā kā nodrošinājums nododama kāda lieta un saskaņā ar kuriem patērētāja atbildība ir ierobežota tikai ar ieķīlāto lietu.

Tādējādi minētā norma attiecas uz kredīta kopējo izmaksu jēdzienu.

Saskaņā ar likuma 1. panta 9. punktu kredīta kopējās izmaksas patērētājam ir visas izmaksas, tajā skaitā procenti, komisijas nauda, nodevas un jebkādi citi maksājumi, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kreditēšanas līgumu un kas ir kredīta devējam zināmi (izņemot zvērināta notāra izmaksas). Kredīta kopējās izmaksās iekļauj arī izmaksas par papildu pakalpojumiem saistībā ar kreditēšanas līgumu, tajā skaitā apdrošināšanas prēmijas, ja papildu pakalpojumu līguma noslēgšana ir obligāts priekšnoteikums, lai saņemtu kredītu vai lai to saņemtu ar piedāvātajiem noteikumiem un nosacījumiem.

Ja kredīta atmaksa nodrošināta ar nekustamo īpašumu vai kredīta mērķis ir iegūt vai saglabāt tiesības uz nekustamo īpašumu, kredīta kopējās izmaksās patērētājam iekļauj arī īpašuma vērtēšanas izmaksas, ja šāda vērtēšana ir vajadzīga kredīta saņemšanai, bet neietver maksu, kas saistīta ar nekustamā īpašuma ierakstīšanu un ar to saistīto tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Savukārt gada procentu likme saskaņā ar Ministru kabineta 2016. gada 25. oktobra noteikumu Nr. 691 “Noteikumi par patērētāja kreditēšanu” 2. panta 2.2. punktu ir kredīta kopējās izmaksas patērētājam, kas izteiktas gada procentos no patērētājam piešķirtās kredīta kopējās summas, iekļaujot izmaksas saskaņā ar šo noteikumu 5.6. un 7. punktu. Gada procentu likmi aprēķina saskaņā ar noteikumu 5. pantā noteikto kārtību.

Likuma grozījumi pēc to spēkā stāšanās (01.07.2019.) nenozīmē, ka Jūsu gada procentu likme tiks samazināta no “45% uz 25%”. Grozījumi paredz noteikt kredīta kopējo izmaksu patērētājam ierobežošanu saskaņā ar likuma 2.3 pantu. Attiecīgi Jums ir jāvērtē, vai šo izmaiņu rezultātā mainīsies gada procentu likmes apmērs.

Tādējādi gada procentu likmes izmaiņa ir tieši atkarīga no kopējās kredīta summas un kredīta kopējo izmaksu apmēra.

Ar likuma spēkā stāšanos dienu nosacījumi, kas iekļauti līgumā un neatbilst likuma normām, tiks uzskatīti par neatbilstošiem likuma nosacījumiem, līdz ar ko spēkā neesoši. Tas nozīmē, ka likuma normas ir prioritāras attiecībā pret noslēgtā līguma nosacījumiem. Minētās izmaiņas likumā attieksies kā uz jau noslēgtajiem, tā slēdzamajiem līgumiem patērētāju kreditēšanas jomā.

Plašāk izmaiņas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā ir apskatītas LV portāla rakstā Patērētāju kreditētājiem stingrāki groži.  Neskaidrību gadījumā Jūs varat saņemt detalizētu skaidrojumu patērētāju kreditēšanas jomā Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU