E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16151
Lasīšanai: 5 minūtes
5
5

Ieturējumu veikšanu no darba samaksas nosaka Civilprocesa likums

J
jautā:
14. janvārī, 2019
Инара

Labdien! Palīdziet, lūdzu, tikt skaidrībā šādā gadījumā. Izveidojusies tāda situācija, ka strādāju par minimālo algu. Pagājušajā mēnesī bija maz darba stundu un es saņēmu 299 eiro pirms nodokļu nomaksas. Darba devējs saņēma vēstuli no tiesu izpildītāja, lai atvelk no manas algas 50%. Tiesu izpildītājs balstījās uz Civilprocesa likuma 594. panta 2. daļu, kas paredz, ka ir likumīgi veikt ieturējumus 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas. Kā izrādījās, 1600 eiro parāds ir par bezatlīdzības valsts advokātu. Neesmu saņēmusi nekādas vēstules no tiesas, kā arī tiesu izpildītājs nav man atsūtījis dokumentāciju par parādu, nolika mani fakta priekšā, prasot atvilkt 50% no algas, tādējādi liedzot man iespēju brīvprātīgi nomaksāt summu atbilstoši maniem ienākumiem. Cik likumīgi ir veikt ieturējumus par kredītu un valsts advokātu ienākumu puses apmērā? Ar cieņu!

A
atbild:
18. janvārī, 2019

Tiesu izpildītājs ieturējumus no darba algas veic saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta nosacījumiem tad, kad saņemts tiesas nolēmums par parādu piedziņu.

Ieturējumu apmērs ir atkarīgs no parādsaistību veida.

No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  1. uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  2. piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  3. pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Stājoties pie izpildes, tiesu izpildītājs vienmēr parādniekam nosūta paziņojumu par parāda saistībām un aicina tās nokārtot. Tas notiek saskaņā ar Civilprocesa likuma 555. panta noteikumiem: tiesu izpildītājs, stājoties pie izpildes, paziņo parādniekam, nosūtot vai izsniedzot paziņojumu, par pienākumu izpildīt nolēmumu 10 dienu laikā. Ja nolēmums izpildāms nekavējoties, termiņš izpildei nosakāms ne īsāks par trim dienām. Lietās par darba samaksas piedziņu, atjaunošanu darbā (amatā), atlīdzību par sakropļojumu vai citu veselības bojājumu, mantas konfiskācijas izpildi, kā arī uzturlīdzekļu piedziņu sakarā ar tādas personas nāvi, kuras pienākums bijis kādu uzturēt, paziņojums par pienākumu izpildīt spriedumu netiek sūtīts.

Šis paziņojums faktiski vienmēr tiek nosūtīts ierakstītā pasta sūtījumā uz parādnieka deklarēto dzīvesvietas adresi.

Iesakām Jums vērsties pie sava tiesu izpildītāja un pārrunāt jautājumu par Jūsu parādsaistībām.

Civilprocesa likuma 552. pants nosaka šādus parādnieka pienākumus:

  • Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu ( pants).
  • Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.
  • Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību.
  • Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.
Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 55 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU