E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16085
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Ar nodokli apliekama summa neveidojas, ja ienākumu iegulda līdzīgā īpašumā

J
jautā:
08. janvārī, 2019
Ināra

Mamma dāvinās man dzīvokli, kurš būs mans vienīgais īpašums (iepriekšējo pārdevu pirms 1,5 gadiem), bet es to pārdošu, jo vēlos nopirkt māju savai dzīvošanai (12 mēnešu laikā). Vai pareizi saprotu, kā jāaprēķina IIN: no nopirktās mājas cenas jāatņem pārdotā dzīvokļa cena un arī dzīvokļa iegādes vērtība 2012. gadā, kaut arī to iegādājās mamma? Paldies!

A
atbild:
25. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka piemākumu maksāt nodokli, ja ir gūts ienākums, pārdodot nekustamo īpašumu.

Ir vairāki gadījumi, kad nodoklis nav jāmaksā, – ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma pārdošanas, kas:

  • īpašumā ir vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā līdz pārdošanas dienai ir deklarētā dzīvesvieta;
  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums;
  • ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ja pārdotā dzīvokļa vietā vēlēsities iegādāties citu īpašumu (māju, kas ir funkcionāli līdzīgs īpašums), tad apliekams ienākums neveidosies, ja ieguldīsiet visu ienākumu.

Dzīvokļa pārdošanas ienākumu nosaka, no tā pārdošanas cenas atņemot dzīvokļa iegādes vērtību.

Ja nekustamais īpašums (dzīvoklis) saņemts kā dāvinājums, par tā iegādes vērtību uzskata dāvinājuma līgumā norādīto īpašuma vērtību.

Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata no mammas un tiek pārdots 60 mēnešu laikā pēc tā reģistrācijas zemesgrāmatā uz dāvinājuma saņēmēja vārda, par tā iegādes vērtību uzskata konkrētā nekustamā īpašuma:

  1. vērtību, par kādu dāvinātājs šo nekustamo īpašumu iegādājies, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un maksātāja rīcībā ir dokumenti, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību;
  2. aktuālo kadastrālo vērtību gadā, kad nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā uz dāvinātāja vārda, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un maksātāja rīcībā nav dokumentu, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību.

Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē ir informācija par ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma. Pārdodot nekustamo īpašumu, nodokļa piemērošanas jautājumi ir jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas ir norādītas VID mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 143 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU