Bezalgas atvaļinājums pārbaudes laikā

J
jautā:
05. janvārī, 2019
Laila

Labdien! Gribēju uzzināt, vai es kā darbinieks varu paņemt nedēļu bezalgas atvaļinājuma pārbaudes laikā? Paldies!

A
atbild:
09. janvārī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Nosakot darbiniekam pārbaudes laiku, darba devējs vēlas noskaidrot, vai darbinieks ir piemērots nolīgtajam darbam un vai ir jēgpilni darba tiesiskās attiecības tupināt. Citādi darba tiesiskās attiecības pārbaudes laikā neatšķiras no “parastām” darba tiesiskajām attiecībām, kas rodas, slēdzot darba līgumu. Proti, šajā laikā pusēm ir gan savas tiesības, gan pienākumi, tostarp tiesības uz darba samaksu, sociālo nodrošinājumu, atvaļinājumu, tiesības uzteikt darba līgumu u. c.

Darbinieka tiesības uz bezalgas atvaļinājumu, kas noteiktas Darba likuma 153. pantā, nav vispārējas. Par to, vai darbiniekam piešķirt prasīto atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas, lemj darba devējs.  Obligāti šis atvaļinājums jāpiešķir vien likuma 153. panta 1., 11.  ,12. daļā noteiktajos gadījumos.

Izrietoši no iepriekšteiktā Jums ir tiesības rakstveidā lūgt darba devējam bezalgas atvaļinājuma piešķiršanu, taču lēmumu, vai šo atvaļinājumu Jums piešķirt, pieņems darba devējs.