Slimības lapa A darba devējam ir obligāti jāapmaksā

J
jautā:
19. decembrī, 2018
lilija

Esmu slims, ir slimības lapa, darba devējs meklē iemeslu, lai nemaksātu. Ko man darīt?

A
atbild:
28. decembrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Slimības lapas kopš 2017. gada 1. septembra ārsti izsniedz elektroniski e-veselības sistēmā, un tās ir pieejamas visām iesaistītajām pusēm – darba devējam, VSAA un VID.

Ir divu veidu slimības lapas – A un B.

Slimības lapu A izsniedz uz 10 dienām un apmaksā darba devējs. Ārējie normatīvie akti nosaka apmaksas obligāto kārtību un apmēru. Atteikt apmaksāt slimības periodu darba devējam nav tiesību.

Šajā skaidrojumā un infografikā Jūs varat iepazīties ar slimības lapas A aprēķināšanas un apmaksas noteikumiem.

Slimības lapu B no 11. slimības dienas vai par slima bērna kopšanu vecumā līdz 14 gadiem apmaksā VSAA, un darba devējam nav pienākuma par šo slimības periodu maksāt.

Slimības nauda par slimības lapu A ir jāizmaksā nākamajā darba samaksas izmaksāšanas reizē pēc tam, kad slimības lapa ir noslēgta. Ja darba devējs slimības naudu neizmaksā noteiktajā laikā, Jums ir tiesības darba devēju rakstveidā (iesniedzot iesniegumu) informēt par savām tiesībām un pieprasīt pienākošās sociālās garantijas – slimības lapas apmaksu. Ja darba devējs uz Jūsu iesniegumu nereaģē, Jūs ar iesniegumu varat vērsties tuvākajā Valsts darba inspekcijas nodaļā par darba tiesību neievērošanu. Nodaļu saraksts pieejams inspekcijas mājaslapā.