Ceļu satiksmes kārtību iekšpagalmos regulē Ceļu satiksmes noteikumi

J
jautā:
04. septembrī, 2018
Jānis

Kādi ir Mežciema iekšpagalmu autostāvietu jaunie noteikumi?

A
atbild:
05. septembrī, 2018
Linda Balode
LV portāls

Ceļu satiksmes kārtību visā Latvijas teritorijā regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi”. Ceļu satiksme dzīvojamās zonās, tostarp daudzdzīvokļu namu pagalmos, ir reglamentēta minēto noteikumu 13. daļā:

  • dzīvojamā zonā, degvielas uzpildes stacijās un stāvvietās gājējiem un velosipēdu vadītājiem atļauts pārvietoties pa ietvēm un pa brauktuvi visā tās platumā;
  • dzīvojamā zonā, degvielas uzpildes staciju un stāvvietu teritorijā gājējiem un velosipēdu vadītājiem ir priekšroka, taču viņiem aizliegts nepamatoti traucēt citu transportlīdzekļu braukšanu;
  • transportlīdzekļu stāvēšana dzīvojamās zonās atļauta tikai speciāli paredzētās stāvvietās. Ja tādu stāvvietu nav vai ja tās ir aizņemtas, transport­līdzekļu stāvēšana atļauta tikai vietās, kur tas netraucē gājēju pārvietošanos vai citu transportlīdzekļu braukšanu;
  • dzīvojamā zonā aizliegts stāvēt transportlīdzekļiem ar iedarbinātu motoru ilgāk par piecām minūtēm;
  • dzīvojamā zonā aizliegts iebraukt kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 5 t, kā arī traktortehnikai (izņemot gadījumus, ja tas nepieciešams kravas iekraušanai, izkraušanai vai darbu veikšanai) un autobusiem, kuru garums pārsniedz 6 m (izņe­mot gadījumus, ja tas nepieciešams pasažieru iekāpšanai vai izkāpšanai no tā);
  • izbraucot no dzīvojamās zonas, transportlīdzekļa vadītājam jādod ceļš citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Atbilstoši Ceļu satiksmes noteikumu 101. punktam dzīvojamās zonās, daudzdzīvokļu namu pagalmos, degvielas uzpildes staciju un stāvvietu teritorijās visu transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt 20 km/h.

Vienlaikus Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 204 “Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības saistošie noteikumi” nosaka, ka apstādījumos ir aizliegts braukt un novietot mehānisko transportlīdzekli, ja tas nav saistīts ar apstādījumu apsaimniekošanu.

Saskaņā ar Rīgas domes saistošo noteikumu Nr. 34 “Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi” 2.9. punktu apstādījumi ir visas ar augiem apaudzētas un koptas teritorijas ārpus mežiem, mežaparkiem un purviem. Apstādījumi var būt parkā, dārzā, košumdārzā, skvērā, bulvārī, alejā, kapsētā, nogāžu nostiprinājumā, ģimenes dārzā, pagalmā, jumta dārzā, pārsegumā ar apstādījumiem u. c. Apstādījumi ietver kokus, krūmus, vīteņaugus, puķu stādījumus, zālienu, takas, būves apstādījumu apkopei u. c.

Savukārt par ceļa zīmju uzstādīšanu privātās teritorijās vairāk var uzzināt LV portāla publikācijā “Ceļa zīme privātā teritorijā – kad vieni savas tiesības apzinās, bet citi tās neņem vērā”.