E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14102
Lasīšanai: 7 minūtes
TĒMA: Ģimene
1
1

Bērna māte var celt prasību tiesā par atsevišķas aizgādības noteikšanu

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. martā, 2018
Kristine Streistermane

2016. gada 2. maijā man atjaunoja aprūpes tiesības uz dēlu, mums ar bērna tēvu ir vienādas tiesības, bērna tēvs ir no alkohola atkarīgs, nepiedalās bērna skolas gaitās, neinteresējas par bērna veselības stāvokli, bērns dzīvo pie civilvīra un viņa mātes; visu laiku piesedz savu dēlu, ka viņš nelieto alkoholu; manam dēlam bojā dzīvi, dēls braukā brīvdienās pie manis, citreiz ome nelaiž pie manis. Bāriņtiesai un sociālajiem ir vienalga, kas ar dēlu notiek, bērns skolā slikti uzvedas, neklausa skolotāju, teju katru dienu ir piezīmes, ome piespiedu kārtā liek izpildīt mājas darbus. Rīgas bāriņtiesas locekle liek vērsties lielajā tiesā, lai noteiktu dzīvesvietu pie manis un saskarsmes tiesības, jo bāriņtiesa pieļāva kļūdu. Ome ģimenes asistentam teica, ka bērns ir pilnīgi vesels, ka uz poliklīniku nav ko vadāt, bērns bija nolaists, kad man nebija aprūpes tiesību, 4 gadu laikā bērnam nebija savesti zobi kārtībā. Kad biju aizvedusi bērnu pie zobārsta, ārsts teica, kāpēc zobi nebija savesti kārtībā. Es atbildēju, ka pie vainas ir ome un bērna tēvs.

A
atbild:
28. martā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Lai Jūs labāk saprastu savas iespējas un tiesības pieņemt lēmumus attiecībā uz savu bērnu, sniedzam vispārīgu informāciju par aizgādības tiesībām.

Saskaņā ar Civillikuma 177. pantu bērns līdz pilngadības sasniegšanai ir vecāku aizgādībā. Tas nozīmē, ka abi vecāki – gan māte, gan tēvs – uz aizgādības tiesību pamata ir sava nepilngadīgā bērna dabiskie aizbildņi, proti, bērna likumiskie pārstāvji, kam ir vienlīdzīgas tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Civillikuma 177. pantā teikts, ka rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu. Bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, t.i., ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam). Bērna uzraudzība nozīmē rūpes par bērna paša drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu. Ar tiesībām noteikt bērna dzīvesvietu saprotama dzīvesvietas ģeogrāfiskā izvēle un mājokļa izvēle. Rūpes par bērna mantu nozīmē gādību par bērna mantas uzturēšanu un izmantošanu tās saglabāšanai un vairošanai.

Kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi, taču šie pienākumi nemazinās, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem. Ja vecāki dzīvo šķirti, Civillikuma 178. panta otrā daļa paredz, ka vecāku kopīga aizgādība turpinās. Neskatoties uz to, ka bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo (to mēdz saukt arī par ikdienas aizgādību, kuras īstenošanai no otra vecāka parasti tiek prasīti uzturlīdzekļi), jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Tas nozīmē, ka tādus svarīgus jautājumus, kur bērns dzīvos, kur mācīsies u. tml., tēvs nevar izlemt vienpersoniski bez bērna mātes piekrišanas. Pat ja viens no vecākiem pieņem lēmumus attiecībā uz bērnu, nekonsultējoties ar otru vecāku, tas nenozīmē, ka otram vecākam nav tiesību iebilst un aizstāvēt savas un bērna tiesības. Civillikuma 178. panta trešā daļa paredz, ka vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa, ja likumā nav noteikts citādi.

Saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 17. panta 2. punktā noteikto bāriņtiesa izskata iesniegumus un sūdzības, tostarp iesniegumus un sūdzības par vecāka, aizbildņa, aizgādņa vai audžuģimenes rīcību. Ja bērna likumiskais pārstāvis, tēvs, nerūpējas par bērnu un apdraud viņa emocionālo labklājību un drošību, bērna mātei ir tiesības vērsties bāriņtiesā ar lūgumu izvērtēt bērna tēva rīcību.

Bāriņtiesu likuma 22. panta pirmā daļa paredz, ka bāriņtiesa lemj par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam, ja vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību.

Neatkarīgi no tā, vai bāriņtiesa konstatēs Bāriņtiesu likuma 22. panta pirmajā daļā noteiktos apstākļus un bāriņtiesai būs pamats pārtraukt bērna tēvam aizgādības tiesības, bērna mātei ir iespēja vienoties ar bērna tēvu par atsevišķu aizgādību vai sniegt prasības pieteikumu tiesā par atsevišķas aizgādības noteikšanu. Atsevišķa aizgādība nav aizgādības tiesību atņemšana, bet palielina tā vecāka, kura atsevišķā aizgādībā atrodas bērns, tiesību apjomu attiecībā pret bērnu. Atsevišķas aizgādības noteikšana nekādā ziņā neietekmē otra vecāka pienākumu, piemēram, nodrošināt uzturlīdzekļus savam bērnam un saskarsmes tiesības. Taču atsevišķa aizgādība ļauj vecākam bez otra vecāka piekrišanas pieņemt lēmumus, kas būtiski ietekmē bērna attīstību, piemēram, izlemt jautājumus par dzīvesvietu, izglītību, veselības aprūpi u. tml.

Papildus informējam, ka pienākums nodrošināt savam bērnam uzturlīdzekļus Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā attiecas uz katru no abiem vecākiem neatkarīgi no viņu spējas uzturēt bērnu un mantas stāvokļa. To paredz Civillikuma 179. panta piektā daļa. Tāpēc, risinot bērna aizgādības jautājumus, iespējams, Jums būtu pamats piedzīt uzturlīdzekļus no bērna tēva.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas