DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Valmiera aicina izvēlēties savu laivošanas maršrutu novadā

Publicitātes attēls

Līdz ar siltajiem saules stariem un plaukstošajiem pumpuriem no ziemas miera pamodušās arī upes. Ūdens čalošana, svaigais pavasara gaiss un dzīvības pilnā daba ir lielisks aicinājums atklāt jauno laivošanas sezonu Valmieras novadā. Aicinām gan pieredzējušus ūdens tūristus, gan tos, kuri vēlas iepazīt šo aktīvās atpūtas veidu, doties baudīt novada skaistāko upju ainavas un pavasara brīvību laivā!

Gauja: klasika un daudzveidība

Valmieras novadā Gauja atklājas visā savā daudzveidībā. Tā līkumo cauri mežiem, pļavām, smilšakmens atsegumiem un stāvkrastiem, dāvājot laivotājiem mainīgu, ainaviski bagātu pieredzējumu. Viens no klasiskajiem Gaujas laivošanas maršrutiem Strenči–Valmiera piedāvā lielisku līdzsvaru starp mierīgu plūdumu un vieglu piedzīvojumu garšu. Šis 25 km garais posms ir piemērots gan iesācējiem, gan pieredzējušiem laivotājiem, kā arī ģimenēm ar bērniem, kas vēlas pavadīt aktīvu dienu dabā. Daliņu pludmalē maršrutu beigt ieteicams laivotājiem, kuri nejūtas droši doties cauri Kazu krācēm Valmierā.  Ja ir prasme izbraukt krāces un vēlme pēc asākām izjūtām, tad jādodas uz priekšu gar Gaujas Stāvajiem krastiem līdz Valmieras laivu piestātnei.

Ieplānojot vairāku dienu laivošanas piedzīvojumu, maršrutu var turpināt no Valmieras līdz Siguldai ar iespēju maršrutu noslēgt arī Cēsīs. Šajā Gaujas posmā acis priecēs daudzveidīgas Gaujas Nacionālā parka ainavas. Upes krastos redzēsi krāšņus klinšu atsegumus – Liepas iezi, Sietiņiezi, Ērgļu klintis, Līču Lanģu klintis un Grīviņu iezi. Iespējams piestāt un izkustināt kājas, uzkāpjot Sietiņiezī, Ērgļu klintīs vai citā skatu vietā, doties Cīrulīšu vai Līgatnes dabas takās un noslēgumā baudīt Siguldas apkārtnes dabas krāšņumu.

Salaca: ainaviskums un mierpilns upes plūdums

Salacas posms Valmieras novada teritorijā ir īsts Vidzemes dārgakmens – ainavām bagāts, ar sarkano Devona smilšakmens atsegumu krastiem, klusām meža sienām un iespaidīgiem iežu veidojumiem. Tieši Valmieras novadā upe sāk savu tecējumu no ceturtā lielākā ezera Latvijā – Burtnieka, turpinās cauri Ziemeļvidzemei līdz pat Salacgrīvai, kur tā ietek Rīgas jūras līcī. Maršrutu iespējams sākt gan no Vecates, gan Mazsalacas. Īsākai ainavisko iespaidu gūšanai iesakām maršrutu Mazsalaca–Puņmute, kas vijas caur Skaņākalna Dabas parku, skatam atsedzot  ievērojamas klintis, alas un  citus dabas objektus – Dambjupītes alas, teikām apvīto Vilkaču priedi, Enģeļu alu, Neļķu klintis, Skaņākalna klinti, Silmaču atsegumu un vienu no vislielākajiem vidusdevona smilšakmens atsegumiem – Dauģēnu klintis. Nedēļas nogales piedzīvojumam iesakām Vecates–Vecsalacas maršrutu.

Abuls: pavasara piedzīvojums

Upe, kas īpaši piemērota laivošanas piedzīvojumam pavasarī, ir Abuls. Laivošanas maršruts pa Abulu no Kaģu tilta līdz vietai, kur upe ietek Gaujā, ir salīdzinoši mierīgs un piemērots dabas mīļotājiem, kuri vēlas baudīt klusumu, nesteidzīgu plūdumu un Vidzemes lauku ainavu skaistumu. Šis posms ved cauri skaistiem mežu un pļavu apvidiem. Abuls šeit ir šaurs, ar lēnu vai vidēju straumi, vietām ar nelieliem līkumiem un krūmājiem gar krastiem. Piemērots pavasarī un agrā vasarā, kad ūdens līmenis ir pietiekams. Vasaras vidū ūdens līmenis var būt zems. Laivošanu var sākt arī no Lisas upes, caur Trikātas puses ezeriem un tālāk pa Abulu līdz Gaujai. Trikātas centrā pie tilta, kur atrodas dzirnavu dambis, būs nepieciešama laivu pārnešana, ko iespējams veikt pa upes kreiso krastu. Tāpat arī izveicība laivu pārnešanā būs nepieciešama pie Brenguļu dzirnavām un alus darītavas.

Briede: neskartās dabas mežonīgums

Maršruts pa Briedes upi no V166 ceļa tilta līdz P16 tiltam ir mazāk zināms, taču tieši tāpēc īpašs – tas ved cauri mežonīgai, neskartai dabai, kur valda miers, vientulība un īsts piedzīvojuma gars.

Laivošanas maršruts būs piemērots, ja esi mazo upju maršrutu cienītājs un vēlies izbaudīt rimtu laivu braucienu nelielā upē. Maršruts vijas caur purvainām vietām, kur var laivot arī pa purva dīķīšiem. Briedes upe šajā posmā ir šaura un savvaļīga, ar dabisku gultni, daudzām līkumu vietām. Straume ir mērena, taču dažviet var būt arī straujāki fragmenti, ko nosaka ūdens līmenis. Ūdens līmenis ir būtisks – sausākā laikā upe var būt grūtāk izbraucama, savukārt pavasarī vai pēc lietus tā kļūst dinamiskāka, tāpēc ieteicams šo maršrutu veikt pavasarī vai rudens sezonā.

Rūja: brīvība uz ūdens

Rūja ir viena no skaistākajām un dabiskākajām upēm Ziemeļvidzemē, un tās tecējums Valmieras novada teritorijā piedāvā īstu laivošanas piedzīvojumu tiem, kuri vēlas tuvāk iepazīt neskartu dabu un izjust patiesu brīvību uz ūdens. Upe sākas netālu no Igaunijas robežas un tek cauri Valmieras novada ziemeļu daļai. Rūjas upe laivošanai piemērota, sākot no Rūjas un Ķires upju satekas, tālāk dodoties cauri Naukšēniem. Īsākam laivošanas piedzīvojumam derēs maršruts Naukšēni–Rūjas skola, savukārt garākam – Naukšēni–Burtnieka ezers. Maršruts ļauj baudīt līganu braucienu, ieklausoties dabas skaņās, vērojot lauku un Rūjienas pilsētas ainavas, kas paveras no lēzenajiem upes krastiem. Palu un ilgstošu lietavu laikā upē novērojams augsts ūdens līmenis, kas ļauj laivot visā tās garumā arī vasarā.

Seda: miers un savvaļa

Sedas upe maršrutā no Dakstu tilta līdz P17 tiltam piedāvā īpašu laivošanas pieredzi caur Vidzemes mitrājiem, kur daba vēl aizvien runā savā valodā un cilvēka klātbūtne ir minimāla. Šis ir maršruts tiem, kuri meklē mieru, vientulību un savdabīgu ainavu, kur zeme saplūst ar ūdeni. Sedas upe šajā posmā ir plata un ar lēnu straumi, kas ļauj laivošanu baudīt nesteidzīgi. Upe vijas caur plašām, purvainām un zema reljefa teritorijām, kas veido unikālu un savdabīgu ainavu, kā arī izcilu putnu vērošanas maršrutu. Krasti pārsvarā ir zemi, niedru un purva zālāju ieskauti. Vietām upe mēdz būt nedaudz aizaugusi, taču laivošanai tā ir piemērota, īpaši pavasaros. Seda ir īpatnēja, jo tā ir plaša un ainaviska maršruta sākumā, taču pirms ietekas Burtniekā – sīka un apkārtējo purvāju ieskauta. Laivojot no Dakstiem, būs iespēja izbaudīt skaistu smilšakmens atsegumu ar Spiģu alu upes labajā krastā.

Aicinām ielūkoties upesoga.lv, kur iespējams plānot maršrutus gan pēc to garuma vai ilguma, gan arī pēc grūtības pakāpes.

Ja vēlies izbaudīt laivošanu bez liekām rūpēm, droši vari vērsties pie pieredzējušiem aktīvā tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, kuri palīdzēs saplānot visu – no piemērotākā maršruta izvēles līdz inventāra nodrošināšanai un transporta organizēšanai. Profesionāļu komanda parūpēsies, lai Tev būtu viss nepieciešamais piedzīvojumam uz ūdens – laivas, airi, glābšanas vestes un transports gan starta punktā, gan pēc maršruta noslēguma. Jāpiemin, ka Valmieras novadā populāra ir arī supošana ar airu dēļiem.

Ar laivošanas un supošanas piedāvājumiem Valmieras novadā vari iepazīties šeit: https://ej.uz/z55f.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI