Labdien! Vai iespējams 1989. gadā būvētai mājai mainīt nosaukumu uz labskanīgāku? Cik sarežģīts ir process? Kādas ir izmaksas? Kādas varētu būt problēmas, to nomainot? Vai no jauna jāuzmēra zeme, jāveic inventarizācija?
Jūsu jautājums ir saistīts ar adreses piešķiršanu, maiņu vai likvidāciju, ko nosaka vairāki normatīvie akti.
Ministru kabineta noteikumi Nr. 455 “Adresācijas noteikumi” nosaka vispārējos adresācijas sistēmas pamatprincipus: adrešu piešķiršanu un reģistrēšanu Valsts adrešu reģistrā. Šo noteikumu 58. punkts paredz, ka pašvaldība, piešķirot adresi, visus nosaukumus veido atbilstoši Valsts valodas likumā noteiktajām prasībām, ievērojot vietvārdu informācijas noteikumos minētos nosacījumus.
Ja vēlaties mainīt sev piederošajai zemes vienībai, ēkai vai telpu grupai adresi jeb māju nosaukumu, tad jums jāvēršas ar pieteikumu savā pašvaldībā.
Saņemot pieteikumu par adreses maiņu, pašvaldība to izvērtēs un pozitīva lēmuma gadījumā iesniegs Valsts valodas centrā (VVC) lēmuma projektu par jūsu izvēlēto jauno nosaukumu. Savukārt VVC izvērtēs, vai izvēlētā un pašvaldības apstiprinātā adrese atbilst Valsts valodas likuma un vietvārdu informācijas noteikumos minētajiem nosacījumiem.
Ja VVC pieņems pozitīvu lēmumu, pašvaldība nosūtīs Valsts zemes dienestam (kas jauno adresi reģistrē Valsts adrešu reģistrā) lēmumu par adreses piešķiršanu.
Adreses maiņas gadījumā īpašniekam nav jāveic īpašuma tiesību u. c. dokumentu maiņa. Īpašuma unikālais identifikators ir kadastra numurs, kas nemainās, turklāt adrešu maiņa neietekmē īpašuma piederības jautājumus. Visi līdz adreses maiņai izdotie dokumenti, piemēram, zemesgrāmatas apliecība, zemes robežu plāni, kadastrālās uzmērīšanas lietas, kuros fiksēta iepriekšējā adrese, ir spēkā, un to maiņa nav jāveic, izņemot gadījumus, ja to paredz normatīvo aktu prasības vai vēlas pats dokumenta turētājs.
Vienlaikus jāvērš uzmanība Valsts valodas centra skaidrojumam, ka lauku māju nosaukumus iespējams mainīt tikai tad, ja tie neatbilst vietvārdu informācijas noteikumu prasībām: nav labskanīgi, neiekļaujas latviskajā kultūrvidē vai neatbilst attiecīgā kultūrvēsturiskā novada tradīcijām. Pēc mājas īpašnieka vēlmes vai patikas nosaukumu nav iespējams mainīt. Šī iemesla dēļ reizēm rodas domstarpības, jo ne visi īpašnieki minēto prasību izprot un akceptē.
Tomēr arī tādā gadījumā ir tiesības pašvaldības pieņemto lēmumu par atteikumu piešķirt izvēlēto nosaukumu apstrīdēt.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!