Labdien! Vēlos iet atvaļinājumā no 2025. gada 22. aprīļa uz divām nedēļām. Tajā laikā iekrīt 1. maijs un 4. maijs, bet 4. maijs jau ir pārcelta brīvdiena. Vai atvaļinājums pagarinās par vienu vai divām dienām? Kad ir jāatgriežas darbā?
Piešķirot darbiniekam ikgadējo atvaļinājumu, darba devējs izdod rīkojumu un ar to iepazīstina darbinieku. Šādā rīkojumā ir jābūt norādītai informācijai, par kādu periodu atvaļinājums tiek piešķirts. Tāpat rīkojums satur informāciju par atvaļinājuma pirmo un pēdējo dienu. Iepazīstināšana ar rīkojumu no darbinieka puses nozīmē to parakstīt. Proti, darīt zināmu atvaļinājuma izmantošanas periodu un informēt par darbā atgriešanās laiku ir darba devēja pienākums.
Darba likuma regulējums attiecībā uz atvaļinājuma izmantošanu vispārēji noteic, ka darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu četru kalendāra nedēļu apmērā, neskaitot svētku dienas. Atvaļinājumu ir tiesības dalīt, ievērojot, ka vienai atvaļinājuma daļai ir jābūt divu kalendāra nedēļu apmērā, tādējādi nodrošinot darbinieka iespēju atpūsties.
Ministru kabineta rīkojuma Nr. 332 “Par darba dienu pārcelšanu 2025. gadā” 1. punkts noteic, ka no valsts budžeta finansējamajās institūcijās, kurās noteikta piecu dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, darba diena no piektdienas, 2025. gada 2. maija, ir pārcelta uz sestdienu, 2025. gada 10. maiju.
Savukārt likuma “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”1. pants noteic, ka nākamo darbdienu nosaka par brīvdienu, ja valsts svētku diena (4. maijs, Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku noslēguma diena, un 18. novembris) iekrīt nedēļas izejamajās dienās (sestdienā vai svētdienā). Šogad 4. maijs iekrīt svētdienā, tādēļ 5. maijs ir izejamā diena.
Ja darba devējs jums piešķirs atvaļinājumu ar 22. aprīli uz divām kalendāra nedēļām, tad, ņemot vērā divas svētku dienas, kas iekrīt šajā laikā, jūsu atvaļinājuma pēdējā diena būs 7. maijs. Darbā jāatgriežas 8. maijā.
Papildus jāvērš uzmanība uz to, ka 2. maijs un 5. maijs saskaņā ar iepriekšminēto ir izejamās dienas, tās jums kā atvaļinājuma dienas netiks apmaksātas. Darba likuma 75. panta astotā daļa noteic, ka atvaļinājuma laikā darba devējs apmaksā dienas, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!