Grūtnieci nevar atlaist arī pārbaudes laikā

J
jautā:
21. februārī, 2018
Evita

Labdien! Esmu grūtniece, kurai darbā vēl pārbaudes laiks. Dekrētā jādodas pēc nepilna pusotra mēneša, īsi pirms tam beidzas pārbaudes laiks. Vai tiešām ir tāda jauna regula vai vienkārša ietekmēšana – priekšniecība pabrīdināja, ka tagad var atlaist arī grūtnieci, ja viņa darbavietai nav rentabla, nenes peļņu!? Darbiniecei nav pārkāpumu, nav apzināti kaitējusi darbavietai. Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
01. martā, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 109. pantā ir noteikts vispārējs un vispārsaistošs aizliegums uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam un ar sievieti, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam. Savukārt direktīva 92/85/EEK paredz: “Tā kā strādājošu grūtnieču, sieviešu, kas strādā pēcdzemdību periodā, vai strādājošu sieviešu, kas baro bērnu ar krūti, fiziskās un garīgās veselības stāvoklim var kaitēt atlaišanas draudi tādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar viņu stāvokli, šāda atlaišana būtu jāaizliedz.”

Darba līguma uzteikuma aizliegums attiecas arī uz uzteikumu noteiktajā pārbaudes laikā. Lai gan Darba likums neregulē pienākumu darbiniecei par grūtniecību paziņot, tomēr to darīt vajadzētu, piemēram, informējot mutiski vai lūdzot ārstam sagatavot izziņu.

Jānorāda, ka grūtnieci drīkst atlaist vienīgi tad, ja pastāv kāds no Darba likumā uzskaitītajiem īpašajiem atlaišanas iemesliem. Tie ir:

  • darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību;
  • darbinieks, veicot darbu, rīkojies prettiesiski un tādēļ zaudējis darba devēja uzticību;
  • darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem, un šāda rīcība nav savienojama ar darba tiesisko attiecību turpināšanu;
  • darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī;
  • darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus un apdraudējis citu personu drošību un veselību;
  • tiek likvidēts darba devējs – juridiskā persona vai personālsabiedrība.