E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32476
Lasīšanai: 3 minūtes
1
5
1
5

Tiesības uz radītā kaitējuma atlīdzināšanu

J
jautā:
21. aprīlī, 2024
Juris

Labdien! Veicot amata pienākumus kā policijas darbinieks, tiku apliets ar degvielu un aizdedzināts. Paldies kolēģim, kas ātri rīkojās un nodzēsa uguni. Man tika nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi, palikušas rētas uz visu mūžu, veikta operācija (ādas pārstādīšana). Nodega ap 15% no ķermeņa, skats ir drausmīgs. Vēlamies prasīt kompensāciju no vainīgās personas. Kāda tā varētu būt šādā gadījumā? Lasot tiesu spriedumus, saskārāmies ar to, ka piespriestās summas ir mazas, ap 10 000 eiro. Es uzskatu, ka tas ir nesamērīgi ar tām ciešanām, ko izjutu. 

A
atbild:
30. aprīlī, 2024

Kriminālprocesa likuma 97.1 panta pirmās daļas 1. punkts noteic, ka cietušajam ir tiesības saņemt informāciju par kompensācijas, tai skaitā valsts kompensācijas, pieteikšanas un saņemšanas nosacījumiem un šajā likumā noteiktajā kārtībā iesniegt pieteikumu par radītā kaitējuma kompensāciju.  

Savukārt Kriminālprocesa likuma 351. panta pirmā daļa paredz, ka cietušajam ir tiesības iesniegt pieteikumu par radītā kaitējuma kompensāciju jebkurā kriminālprocesa stadijā līdz tiesas izmeklēšanas uzsākšanai pirmās instances tiesā. Pieteikumā jāpamato par mantisko zaudējumu pieprasītās kompensācijas apmērs, savukārt kompensācijas apmērs par morālo aizskārumu un fiziskajām ciešanām – tikai jānorāda. Pieteikumā jānorāda kredītiestādes vai finanšu iestādes konts (ja tāds ir), kurā ieskaitāma kaitējuma kompensācija.  

Kriminālprocesa likuma 22. pants noteic, ka personai, kurai ar noziedzīgu nodarījumu radīts kaitējums, ņemot vērā tās morālo aizskārumu, fiziskās ciešanas un mantisko zaudējumu, tiek garantētas procesuālās iespējas morālas un materiālas kompensācijas pieprasīšanai un saņemšanai.  

Turpretī Kriminālprocesa likuma 353. panta pirmās daļas 1. punkts paredz, ka pienākumu samaksāt kompensāciju tiesa var uzlikt pilngadīgam apsūdzētajam, kas atzīts par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.  

Tādējādi morālā kaitējuma kompensāciju jūs varat pieteikt savā izraudzītajā apmērā. Lai arī likums nenosaka pienākumu cietušajam pamatot morālā kaitējuma kompensāciju, jūs pieteikumā varat norādīt, tieši kādēļ šāda summa ir noteikta, to pamatojot ar radītajām ciešanām, kā arī to, ka iestājušās sekas ir paliekošas un neatgriezeniskas.   

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 27 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas