E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27268
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Cik bieži ir jāiziet obligātā veselības pārbaude

J
jautā:
07. septembrī, 2022
EVIJA

Labdien!

Ja obligātajā veselības pārbaudē (OVP) ir norādīti dažādi kaitīgie darba vides apstākļi, vai ir tādi, kurus nepieciešams iziet ne tikai vienreiz, bet arī reizi divos vai trijos gados? Vai, izejot OVP reizi gadā, to punktu vietā, kas ielikti vienreiz, tiks ievietoti kādi citi vai nākamajā OVP vēlreiz būs tie paši?

A
atbild:
27. septembrī, 2022
Olga Lauva
juriste

Darba aizsardzības likumā un MK noteikumos Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” paredzētās obligātās veselības pārbaudes (OVP) mērķis ir darba ņēmēja veselības aizsardzība. To veic arodslimību ārsts tiem darbiniekiem, kuru veselību var ietekmēt kaitīgie darba vides faktori un kuriem darbā ir īpaši apstākļi.

OVP var būt pirmreizēja, periodiska un ārpuskārtas. Uz pirmreizējo OVP nosūta visas personas pirms darba tiesisko attiecību vai valsts civildienesta tiesisko attiecību uzsākšanas atbilstoši visiem identificētajiem riska faktoriem, kuriem persona būs pakļauta.

Periodiskās OVP veic nodarbinātajiem periodiski. Periodisko OVP biežums var būt vienu reizi gadā, vienu reizi divos gados un vienu reizi trīs gados. To nosaka darba devējs, veicot darba vides riska novērtējumu.

Ja mainās veselībai kaitīgie darba vides faktori vai īpašie apstākļi, kā arī pēc arodslimības ārsta norādījuma vai paša nodarbinātā vai uzticamības personas pieprasījuma, vai pēc darba devēja iniciatīvas darbinieku jebkurā laikā var nosūtīt veikt ārpuskārtas (papildu) veselības pārbaudi, lai pārliecinātos, ka nodarbinātā veselības stāvoklis atbilst veicamajam darbam, tai skaitā ilgstošas vai biežas darbnespējas gadījumā.

Nosakot periodisko veselības pārbaužu biežumu, ņem vērā veselībai kaitīgo darba vides faktoru ekspozīciju un noteiktās robežvērtības, ievēro noteikumu 15. punktā noteiktos principus.

Ja atbilstoši šo noteikumu 16. punktam nodarbinātie nav sūtīti uz veselības pārbaudēm, bet kārtējā riska novērtēšanā konstatē, ka darba vides riski ir mainījušies, radot lielāku risku nodarbinātā veselībai, un darba apstākļi vairs neatbilst šo noteikumu 16. punktā noteiktajiem, nodarbinātos nosūta uz veselības pārbaudēm saskaņā ar šo noteikumu 14. punktu.

Veselības pārbaudes kartes darba devējs aizpilda, norādot (ar vārdiem) darba vidē pastāvošo veselībai kaitīgo darba vides faktoru vai darbu īpašos apstākļos atbilstoši šo noteikumu 1. un 2. pielikumam. Aiz norādes par darba vidē pastāvošajiem veselībai kaitīgajiem darba vides faktoriem iekavās norāda, kad paredzēta nākamā veselības pārbaude, vai, ja nākamās veselības pārbaudes laiks ir atšķirīgs, ņemot vērā dažādus veselībai kaitīgos darba vides faktorus, to norāda aiz katras norādes par darba vidē pastāvošo veselībai kaitīgo darba vides faktoru.

OVP parasti veic arodslimību ārsts vai komisija. Darba devējs izsniedz OVP karti (MK noteikumu Nr. 219 3. pielikums):

  • divos eksemplāros;
  • aizpildot veselības pārbaudes kartes I sadaļu.

Periodiskās un ārpuskārtas veselības pārbaudes veikšanai darba devējs nosaka noteiktu laiku, ne mazāku par četrām nedēļām un ne lielāku par trim mēnešiem. Ja veselības pārbaudes ir izietas noteiktajā termiņā, tās nav nepieciešams iziet atkārtoti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU