Labdien! Gribu uzzināt, kā tiks aprēķināts maternitātes pabalsts, sākot ar 2018. gadu. Situācija sekojoša – darba vieta ir uzteikusi amatu sakarā ar štatu samazināšanu/departamenta slēgšanu. No manas puses ir parakstīts uzteikums ar kompensāciju algas apmērā. Darba pēdējā diena ir 31. janvāris. Šonedēļ uzzināju, ka esmu stāvoklī – pirmās nedēļas. Kā šādā situācijā būtu pareizāk rīkoties? Meklēt jaunu darbu un tad paziņot jaunajam darba devējam pēc pusgada, ka eju dekrētā, vai iestāties bezdarbniekos, saņemt pabalstu un nemeklēt darbu līdz pat bērna dzimšanai? Ja izvēlos 2. variantu – nemeklēt darbu, kā tiktu aprēķināts mans maternitātes pabalsts un vai man tāds vispār pienāktos?
Likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" 4. pantā noteikts, ka tiesības uz maternitātes pabalstu ir personām, kuras sociāli apdrošinātas saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", tas ir, darba ņēmējiem.
Ja nebūsiet darba attiecībās, tad nebūs tiesību uz maternitātes pabalstu un arī uz vecāku pabalstu.
Bezdarbnieka pabalsta saņemšanas laikā persona netiek apdrošināta maternitātei.
Tātad tiesības uz maternitātes pabalstu būs tad, ja būsiet nodarbināta laikā, kad tiek izsniegta darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību.
Maternitātes pabalstu aprēķina 80% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Darba ņēmējam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas darbnespējas lapa sakarā ar grūtniecību.
Ja ir tiesības uz maternitātes pabalstu, tad pēc tam ir arī tiesības uz vecāku pabalstu.
Jūs neko neesat jautājusi par pašreizējo situāciju. Darba likums aizsargā grūtnieces, tāpēc LV portāls pēc savas iniciatīvas tomēr lūdza Valsts darba inspekcijai komentāru, vai šādā situācijā, kad uzteikums parakstīts, bet pēc tam sieviete uzzina, ka ir stāvoklī, viņa var atsaukt savu piekrišanu. Vai Darba likums viņu šādā situācijā aizstāv?
Valsts darba inspekcijas Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja Zaiga Strode norāda: izsniedzot uzteikumu, darba devējam ir pienākums noskaidrot, vai nepastāv likumā noteiktie ierobežojumi darba līguma uzteikšanai, piemēram, pārejoša darbnespēja, grūtniecība u. c.
Uzteikums stājas spēkā, kad par to ir paziņots darbiniekam. Nav nozīmes tam, ka darbiniece ar savu parakstu ir apliecinājusi uzteikuma saņemšanu. Minētais nenozīmē, ka, parakstot uzteikumu, darbinieks izsaka piekrišanu uzteikumam. Beidzoties uzteikuma termiņam, darba tiesiskās attiecības izbeidzas.
Saskaņā ar Darba likuma 109. panta pirmo daļu darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci. Tādējādi konkrētajā gadījumā būtiska nozīme ir tam, vai darbiniece uzteikuma saņemšanas brīdī bija vai nebija grūtniecības stāvoklī. Konkrētajā gadījumā sievietei ir tiesības par savu grūtniecības faktu un termiņu iesniegt darba devējam ārsta izziņu. Darba devējs, konstatējot faktu, ka uzteikuma izsniegšanas brīdī sieviete bija grūtniecības stāvoklī, var atsaukt uzteikumu un pēc savas iniciatīvas atjaunot darbinieku darbā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!