Lasīšanai: 1 minūte

Pieņemtais tulkojums juridiskajiem terminiem: nodaļa, pants, daļa, punkts

J
jautā:
16. augustā, 2017
Eva

Labdien! Mūsu organizācijā slēdzam līgumus latviešu valodā un tiem pievienojam tulkojumu angļu valodā. Kāds ir pieņemtais tulkojums juridiskajiem terminiem: nodaļa, pants, daļa, punkts. Paldies!

A
atbild:
14. septembrī, 2017
Valsts valodas centrs
Ieva Kraukle, Terminoloģijas un tiesību aktu tulkošanas departamenta terminoloģe

Šo terminu atveidi angļu valodā nosaka tiesību akta veids (likums, MK noteikumi). Valsts valodas centrs savā dažādu tiesību aktu tulkošanas praksē lieto turpmāk norādīto terminoloģiju.

Latvijas Republikas tiesību akti:

1. Likumi:

  • nodaļa – chapter;
  • pants – section;
  • daļa – paragraph;
  • punkts – clause.

2. MK noteikumi:

  • punkts – paragraph;
  • apakšpunkts – sub-paragraph.

ES tiesību aktos, konvencijās un citos dokumentos termins “pants” tiek atveidots kā “article”. Jāpiebilst, ka, piemēram, ES regulās angļu valodā vienību apzīmēšanai (izņemot vārdu “pants”) netiek izmantoti vārdi. Piemēram, frāze “Regulas (..) 1. panta 2. punkta (a) apakšpunkts” angļu valodā tiek atveidota: Article 1(2)(a) of Regulation.

Sīkāku informāciju skatīt šeit.