E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12095
Lasīšanai: 3 minūtes
9
9

Darbinieka tiesības, ja darba līgums noslēgts uz noteiktu laiku

J
jautā:
02. jūnijā, 2017
Kristine Smaukste

Ja esmu strādājusi uz noteiktu laiku – promesoša (bērna kopšanas atvaļinājums) darbinieka vietā, bet šī darbiniece nolēma darbavietā neatgriezties pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, savukārt darba devējs manu darba līgumu uzteica sakarā ar darba līguma termiņa izbeigšanos. Tika izsludināts jauns konkurss, kaut, piemēram, arī ikgadējā novērtēšanā mans novērtējums bija ļoti labs, tika piešķirtas prēmijas par labu darbu, bet darba līgums netika pagarināts. Vai darba devējs rīkojās atbilstoši Darba likuma normām?

A
atbild:
08. jūnijā, 2017
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Darba likumā ir norādīti gadījumi, kuriem iestājoties darba devējam ir tiesības noslēgt ar darbinieku nevis beztermiņa darba līgumu, bet gan darba līgumu uz noteiktu laiku. Promesoša darbinieka aizvietošana, piemēram, uz bērna kopšanas atvaļinājuma laiku, ir viens no tiem gadījumiem, kad Darba likums pieļauj dibināt darba tiesiskās attiecības uz noteiktu laiku.

Slēdzot darba līgumu uz noteiktu laiku, darba līgumā jānorāda vai nu laiks, uz kādu darba līgums noslēgts, norādot darba līgumā precīzu darba tiesisko attiecību beigu termiņu, vai arī apstākļi, kuriem iestājoties darba tiesiskās attiecības izbeigsies. Lasītāja sniegtā informācija nav pietiekama, lai konstatētu līguma nosacījumus par darba tiesisko attiecību izbeigšanu.

Darba likuma 45. panta ceturtā daļa nosaka, ka gadījumā, ”ja, beidzoties termiņam, uz kādu noslēgts darba līgums, neviena no pusēm nav pieprasījusi izbeigt darba līgumu un darba tiesiskās attiecības faktiski turpinās, darba līgums uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku”. Tātad gadījumā, ja iestājas darba līguma termiņa pēdējā diena un darba devējs nevēlas turpināt darba tiesiskās attiecības, tad saskaņā ar Darba likuma 113. pantu, izbeidzoties darba līguma termiņam, izbeidzas darba tiesiskās attiecības.

Savukārt, ja, slēdzot darba līgumu uz noteiktu laiku, līgumā tika ietverts nosacījums, ka darba līgums noslēgts uz promesoša darbinieka prombūtnes laiku, nenorādot līguma beigu termiņu, tad saskaņā ar Darba likuma 45. panta trešo daļu gadījumā, ja promesošais darbinieks kādu apstākļu dēļ neturpina vai nevar turpināt darba tiesiskās attiecības, viņu aizvietojošā darbinieka darba līgums uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku. Šādā situācijā darbiniekam ir tiesības vērsties tiesā un prasīt atjaunošanu darbā.

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 249 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU