Sanitārā grāmatiņa un veselības pārbaude

J
jautā:
27. jūlijā, 2011
vitālija adervinska

Kādi ārsti obligāti sanitārai grāmatiņai pārtikas uzņēmuma darbiniekiem?

A
atbild:
27. jūlijā, 2011
Rūta Bierande
LV portāls

LR Veselības inspekcijas mājaslapas sadaļā „Obligātās veselības pārbaudes”  rakstīts:
Obligātās veselības pārbaudes tiek veiktas personām, kuras strādā darbos, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai. Tāpat obligātās veselības pārbaudes jāveic personām, kuru veselības stāvokli var ietekmēt kaitīgi darba vides faktori.

Obligātās veselības pārbaudes reglamentē divi normatīvie dokumenti. Atsevišķās profesijās ir jāveic pat abas pārbaudes.

1. Ja persona nodarbināta darbā īpašos apstākļos vai arī viņas veselības stāvokli var ietekmēt kaitīgi darba vides faktori, gan pirmreizējā, gan atkārtotā veselības pārbaude jāiziet atbilstoši 2009. gada 10. marta Ministru kabineta noteikumiem Nr.219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude”.
Obligāto veselības pārbaudi veic:
• pirms darba līguma noslēgšanas (pirmreizēja veselības pārbaude);
• periodiski (periodiskā veselības pārbaude);
• mainoties veselībai kaitīgajiem darba vides faktoriem (ārpuskārtas veselības pārbaude);
• pēc darba devēja iniciatīvas;
• pēc darba aizsardzības speciālista vai uzticības personas ieteikuma.

Darba devējs atbilstoši darba vides risku novērtējuma rezultātiem nosūta nodarbinātos vai personas pirms darba tiesisko attiecību uzsākšanas pie arodslimību ārsta vai uzreiz laboratorisko un funkcionālo izmeklējumu veikšanai, vai pie speciālistiem atbilstoši noteikumu 1. un 2. pielikumam. Izmeklējumu rezultātus nodarbinātais iesniedz arodslimību ārstam veselības pārbaudes laikā.

Nosūtot uz veselības pārbaudi, darba devējs izsniedz nodarbinātajam un personai pirms darba tiesisko attiecību uzsākšanas veselības pārbaudes karti divos eksemplāros. No tiem viens eksemplārs glabājas pie ārsta, otrs jāatdod darba devējam.

2. Taču ir arī nodarbinātie, kam jādodas vēl uz citu obligāto veselības pārbaudi, saņemot personas medicīnisko grāmatiņu jeb tā dēvēto sanitāro grāmatiņu. Tā ir obligātā veselības pārbaude, kas jāveic saskaņā ar Ministru kabineta 2001. gada 27. novembra noteikumiem Nr.494 „Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm”.

Šo noteikumu 1.pielikumā minēts veicamo pārbaužu saraksts un obligāto veselības pārbaužu biežums. Strādājot vai esot mācību praksē kādā no pārtikas aprites posmiem, pirmreizējā veselības pārbaude ietver vispārējo izmeklēšanu un fluorogrāfiju, kā arī laboratorisko izmeklēšanu zarnu infekcijas slimību (vēdertīfa, šigelozes, salmonelozes) izraisītāju noteikšanai. Atkārtotajās jeb periodiskajās pārbaudēs reizi gadā vajadzīga tikai vispārēja izmeklēšana un fluorogrāfija, bet analīzes vairs nav obligātas.

Lai saņemto ierakstu sanitārajā grāmatiņā, darbiniekam jādodas pie ģimenes ārsta. Viņš, ievērojot katrai darbinieku kategorijai atbilstošas prasības, pēc veselības pārbaudes sniedz vai nesniedz atļauju darbiniekam strādāt norādītajā amatā, ierakstot atzinumu personas medicīniskajā grāmatiņā. Savukārt darba devējs personas medicīniskajā grāmatiņā ieraksta informāciju par darbinieka darbavietu un amatu un apliecina ieraksta pareizību ar parakstu un zīmogu.

Saņemot medicīnisko grāmatiņu, tās īpašnieks parakstās, ka viņš nekavējoties ziņos darba devējam un griezīsies pie ģimenes ārsta, ja parādīsies saslimšanas simptomi: caureja, vemšana, dzelte, drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes kaklā, ādas izsitumi, ādas bojājumi atklātajās ķermeņa daļās (apdegumi, brūces, augoņi u.c.), strutaini izdalījumi no acīm, ausīm, deguna.

Gadījumos kad darbinieks maina darbavietu, viņam nav obligāti jāiet pirmreizējā veselības pārbaude, ja viņam jau ir derīga sanitārā grāmatiņa, proti, kopš pēdējās pārbaudes nav pagājis gads.

Personas medicīniskās grāmatiņas saņemšana nav valsts apmaksāts pakalpojums. Savukārt Darba likuma 82. panta otrā daļa paredz, ka izdevumus, kas saistīti ar veselības pārbaudes veikšanu, sedz darba devējs. Tātad par pirmreizējo veselības pārbaudi maksā pats nodarbinātais, ja vien viņš ar darba devēju nevienojas savādāk.

Papildu informācijai LV portāla skaidrojums: Sanitāro grāmatiņu apmaksā darba devējs