Ar ko atšķiras dzīvokļa lietojums un dzīvokļa valdījums? Vai valdījums var būt bez dzīvokļa lietošanas?
Civillikuma 875. pants nosaka, ka valdījums ir tiesībām atbilstoša faktiska vara. Lietas valdījums pastāv, ja lieta atrodas kādas personas pilnīgā varā un šī persona izrāda gribu rīkoties ar lietu līdzīgi kā īpašnieks. Savukārt, ja persona, kuras faktiskajā varā atrodas lieta, par īpašnieku atzīst citu, viņa ir atzīstama par faktisko valdītāju jeb turētāju (876. pants). Turētāja piemērs varētu būt īrnieks.
Civillikums 878. pants nosaka, ka viena un tā pati lieta vienā un tajā pašā laikā nevar atrasties vairāku personu valdījumā tā, ka katra no tām valda visu šo lietu. Tādēļ, ja vien ar lietojumu jautājuma uzdevējs ir domājis faktisko varu pār lietu tādā nozīmē, ka dzīvoklis tiek izmantots dzīvošanai, nevar būt situācija, ka īpašnieks, kurš, piemēram, ir izīrējis dzīvokli citam, vienlaikus ir arī valdītājs, jo dzīvoklis atrodas īrnieka faktiskajā varā.
Civillikums paredz arī personālservitūtu – lietojuma tiesību, kuras veids ir dzīvokļa tiesība, kas ir lietu tiesība lietot par dzīvokli svešu māju. Tomēr arī šajā gadījumā īpašnieks nebūs valdītājs, ja lieta neatradīsies viņa faktiskajā varā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!