Darba devēja tiesības uzteikt darba līgumu

J
jautā:
25. oktobrī, 2016
andris

Vai darba devējs var atlaist no darba, ja gadu atpakaļ tika iznīcināts svarīgs dokuments?

A
atbild:
03. novembrī, 2016
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Gadījumos, kad darbinieks bez attaisnojoša iemesla nepilda savus darba pienākumus, vai arī pilda tos nepienācīgi, darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu. Darba devējs darba līgumu var uzteikt Darba likuma 101. pantā norādītajos gadījumos.

Lemjot par iespējamo darba līguma uzteikumu darbinieka uzvedības dēļ, darba devējam ir pienākums izvērtēt izdarītā pārkāpuma smagumu, apstākļus, kādos tas ir izdarīts, kā arī darbinieka personiskās īpašības un līdzšinējo darbu.

Uzsakot darba līgumu, darba devējam ir jāievēro Darba likuma 101. panta trešajā daļā noteiktie termiņi, proti, darba devējs darba līgumu var uzteikt no vēlāk kā viena mēneša laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas, neieskaitot darbinieka pārejošas darbnespējas laiku vai laiku, kad viņš ir bijis atvaļinājumā vai nav veicis darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ, bet ne vēlāk kā 12 mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas.

Pēc minētā termiņa notecējuma darba devējs vairs nav tiesīgs uzteikt darba līgumu.