DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. maijā, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Vērienīgi noslēdzies Latvijas vadītais FIDR projekts

Kopš 2021. gada, kad Valsts policija kopā ar partneriem – Lietuvu, Igauniju un Eiropola atbalstu – uzsāka FIDR projektu, lai stiprinātu valstu iespējas cīņai ar narkotiku kontrabandu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un organizēto noziedzību, trīs gadu laikā īstenotas vairāk nekā 50 pārrobežu operācijas, tādējādi ļaujot identificēt noziedznieku tīklus un izgaismot nelegālās naudas plūsmas. Kopumā projekta laikā aizturētas 72 personas un kopējais konfiscēto narkotiku apjoms pārsniedz 8,2 tonnas, kuru nelegālā tirgus vērtība mērāma simtos miljonu. Projekta rezultāti februāra beigās tika arī prezentēti noslēguma konferencē Hāgā, Eiropolā, kurā tika arī pārrunātas iespējas par šī projekta un tā laikā ieviesto efektīvo rīku turpmāku attīstību.

2021. gadā Valsts policija uzsāka ambiciozu un vērienīgu projektu “Inovatīvu proaktīvu instrumentu izstrāde un pielietošana, apkarojot narkotiku kontrabandas organizācijas ES Dalībvalstīs” jeb “projektu FIDR”. Tā pamatmērķis bija piedāvāt Eiropas Savienības dalībvalstīm inovatīvu un proaktīvu metodi, jaunākos tehniskos risinājumus, vienlaicīgi ietaupot cilvēku un finanšu resursus, lai efektīvi cīnītos ar organizētajām noziedzīgajām grupām nacionālā, reģionālā un starpvalstu līmenī, tajā skaitā apzinātu un likvidētu tranzīta ceļus, īstenotu narkotisko un psihotropo vielu partiju izņemšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas mehānismu apzināšanu un izjaukšanu, un galu galā – vainīgo personu saukšanu pie likumā paredzētās atbildības.

Projektā piedalās tādas valstis kā Somija, Vācija, Polija, Norvēģija, Šveice, Austrija, Beļģija, Francija, Nīderlande, Spānija, Portugāle, tāpat projektam pievienojušās arī ASV tiesībaizsardzības iestādes. Atgādinām, ka FIDR projekts sākts pēc Latvijas iniciatīvas, kura arī ir projekta vadošā valsts, bet akreditētie partneri ir Lietuvas Kriminālpolicijas birojs un Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvalde, kā arī būtisks ir Eiropola atbalsts.

“Kāpēc šis projekts ir unikāls? Jo tas strādā! Šis ir visvienkāršākais veids, kā raksturot projekta veiksmes stāstu. Nav noslēpums, ka organizētās noziedzības mērķis ir nelikumīgas peļņas gūšana un ik gadu noziedzība attīstās un meklē jaunus risinājumus, kā šos nelikumīgos līdzekļus legalizēt. Savukārt mēs meklējam risinājumus, kā turēt līdzi un cīnīties ar viņiem. Vienlaikus jāņem vērā, ka organizētajai noziedzībai nav robežu, laika ierobežojumu un nepastāv birokrātija. Lai iestādes saņemtu finansējumu cīņai pret organizēto noziedzību, dažkārt nepieciešams pat mēnešiem ilgs laiks – mēs FIDR projektā atradām šim risinājumu,” par projekta nozīmību un unikalitāti pauž projekta vadītājs, Valsts policijas Galvenās

kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Romāns Jašins.

Ņemot vērā specifiku, līdz galam publiski nevar izpaust kā tieši strādā FIDR projekts un kas ir šis inovatīvais rīks, bet varam apliecināt, ka tas ir pierādījis un attaisnojis cerības vairākkārt. Projekta rezultatīvā daļa ir ne tikai skaitļi, bet arī sasniegtie mērķi un tie ir vairāk nekā iespaidīgi, kopumā projekta laikā:

  • atbalstītas vairāk nekā 50 pārrobežu operācijas;
  • atbalstītas vairāk nekā 20 kopīgas starptautiskas izmeklēšanas;
  • identificētas, traucētas un/vai izjauktas deviņus augsta līmeņa noziedzības līderu vadītas organizētās noziedzīgās grupas;
  • veiktas izmeklēšanas saistībā augsta līmeņa noziedzības līderiem, kuru rezultātā apcietinātas 72 personas;
  • konfiscēto narkotiku kopējais daudzums pārsniedz 8,2 tonnas – galvenokārt konfiscēts kokaīns un marihuāna, bet konfiscēti lieli daudzumi arī MDMA, sintētisko opioīdu, ALFA PVP, metamfetamīna. Kopējā šo narkotiku vērtība nelegālajā tirgū mērāma vairāku simtu miljonu apmērā;
  • konfiscēts kustamais un nekustamais īpašums vairāk nekā 10 miljonu vērtībā, tostarp luksus klases automašīnas;
  • vienlaikus kā būtisku projekta sasniegumu var izcelt Eiropola koordinācijas un analīzes atbalstu;
  • kā arī stiprināto mūsdienīgo tehnisko atbalstu un nodrošinājumu, kurš pēc nepieciešamības ir pieejams projekta dalībvalstīm.

Būtiski izcelt, ka šī gada februāra izskaņā Eiropolā, Hāgā norisinājās FIDR projekta noslēguma konference, kurā Latvijas projekta delegācija kopā ar iesaistītajām dalībvalstīm, Eiropolu, Eurojust un ASV tiesībaizsardzības iestādēm prezentēja projekta laikā gūtos rezultātus, kā arī pārrunāja būtisku jautājumu par projekta turpmāko attīstību un izstrādāto efektīvo rīku plašāku ieviešanu. Bez tam konferences laikā arī notika divpusēja Latvijas delegācijas un Valsts policijas priekšnieka Armanda Ruka un Eiropola direktores Catherine de Bolle tikšanās un apbalvošanas ceremonija.

Projekta vadītājs Romāns Jašins ir pārliecināts par projekta lietderīgumu un pienesumu cīņā ar organizēto noziedzību, kā arī nepieciešamību tā turpmākai attīstībai: “Kā vēl vienu projekta rezultātu noteikti var izcelt arī attīstīto un stiprināto sadarbību starp valstīm, to balstot nu jau savstarpējā uzticībā. Visiem iesaistītajiem ir kopīgs mērķis – cīņa ar organizēto noziedzību. Projekta laikā mēs sapratām, ka šo ieviesto rīku var izmantot ne tikai apkarojot narkotiku noziedzību, bet arī cita veida organizēto noziedzību, tostarp cilvēktirdzniecību, kibernoziegumus, ieroču tirdzniecību un citus. Visa noziedzība ir viena liela puzle, viss ir savstarpēji saistīts – mums ar to ir jācīnās. Tāpēc šobrīd mēs tiecamies uz to, ka projekts ir jāturpina attīstīt, paplašinot tā izmantošanas mērķus.”

Jāpiemin, ka 2024. gadā Eiropas Komisija atzina FIDR projektu, kā vienu no labākās prakses piemēriem dalībvalstu policiju sadarbības spēju un narkotiku kontrabandas apkarošanas jomā, kas būtu jāievieš katrā dalībvalstī.

“Inovatīvu proaktīvu instrumentu izstrāde un pielietošana, apkarojot narkotiku kontrabandas organizācijas ES Dalībvalstīs” jeb “Projekts FIDR” uzsākts pamatojoties uz 2014.-2020. gada programmas Iekšējās drošības fonds – policijas sadarbības ietvaros starp Valsts policiju un Eiropas Komisiju noslēgto Granta līgumu. Projekta īstenošanas termiņš ir trīs gadi un tas noslēgsies 2024. gadā. Paredzētais budžets ir teju 650 tūkstoši eiro.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI