DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

FM sākusi publisko konsultāciju procesu par Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna projektu 2024.–2027. gadam

Finanšu ministrija (FM) ir sagatavojusi Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna projektu 2024.–2027. gadam un sākusi publisko konsultāciju procesu par to. Plāns ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kura prioritāte turpmākajiem četriem gadiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, īstenojot gan horizontāla rakstura pasākumus, gan fokusētus pasākumus konkrētās tautsaimniecības nozarēs ciešā sadarbībā ar nozaru ministrijām un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.

Ar 2023. gada 30. martā apstiprināto Ministru kabineta (MK) rīkojumu ir noteiktas trīs ēnu ekonomikas mazināšanai prioritārās tautsaimniecības nozares: būvniecība, veselības aizsardzība, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība saistībā ar skaidras naudas izmantošanu savstarpējos darījumos, kā arī informācijas pieejamība valsts iestādēm un tās publiskošana.

Lai izstrādātu priekšlikumus Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna 2024.–2027. gadam projektam tika izveidotas četras darba grupas – par skaidras naudas izmantošanu savstarpējos darījumos, tostarp nezināmās izcelsmes skaidras naudas aprites ierobežošanu; par informācijas un datu apmaiņu starp valsts institūcijām; būvniecības (specializēto būvdarbu, ēku būvniecības un inženierbūvniecības) nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai; veselības aizsardzības nozares, kā arī skaistumkopšanas jomas politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai.

Darba grupu darbā tika iesaistīti pārstāvji no nozaru ministrijām, nozaru asociācijām, kā arī sociālajiem un sadarbības partneriem. Kopumā plāna projektam izstrādāti vairāk nekā 50 priekšlikumi pasākumiem konkrētas tautsaimniecības nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai, iezīmējot piecus galvenos rīcības virzienus:

  1. Horizontālie pasākumi un nezināmās izcelsmes skaidras naudas aprites mazināšana;
  2. Informācijas un datu apmaiņa;
  3. Būvniecības nozares pasākumi;
  4. Veselības nozares pasākumi;
  5. Citi pasākumi uzņēmumu konkurētspējas uzlabošanai.

Vairāki darba grupās identificētie priekšlikumi plāna pasākumiem iesniegti izvērtēšanai un apspriedei darba grupai, kas izstrādā Nodokļu politikas pamatnostādnes 2024.–2027. gadam. Plānā iekļautie pasākumi ir vērsti uz ēnu ekonomikas riska mazināšanu konkrētā nozarē, kā arī aplēsta potenciālā fiskālā ietekme uz valsts budžetu no pasākumu ieviešanas. Vienlaikus jāatzīmē, ka plāna projekts ir  skatāms kopsakarībā ar Nodokļu politikas pamatnostādnēm 2024.–2027. gadam.

Plāns atspoguļo vairākus rīcības scenārijus, no kuriem viens paredz līdz 2027. gadam samazināt ēnu ekonomiku par 1 procentpunktu, tādējādi tuvinot ēnu ekonomikas rādītāju Latvijā Eiropas valstu vidējam līmenim. No plānā iekļauto pasākumu kopuma tiek plānots iegūt papildu ienākumus budžetā 120 miljonu eiro apmērā.

FM pašlaik ir sākusi publisko konsultāciju procesu, kura laikā  interesenti var izteikt komentārus un sniegt priekšlikumus par plāna projektu Tiesību aktu projektu portālā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU