SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
19. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 7 minūtes
12
12

Elektroniskā adrese – obligāta valsts aizsardzības dienestam pakļautajiem

Stājas spēkā 19.04.2023.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Armīns Janiks (Aizsardzības ministrija).

No šī gada 1. jūnija Latvijas pilsoņiem – vīriešiem – no 15 līdz 27 gadu vecumam ir obligāta oficiālā elektroniskā adrese. Tā paredzēta kā patlaban primārais, taču turpmāk vienīgais veids Aizsardzības ministrijas saziņai ar valsts aizsardzības dienestam pakļautajām personām, nosūtot lēmumu par iesaukumu.

īsumā
  • Aizsardzības ministrija lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības militārajā dienestā vai alternatīvajā dienestā ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms datuma, kad personai jāierodas dienesta vietā, paziņo, to izsniedzot pret parakstu, nosūtot uz oficiālo elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi.
  • Elektroniskā adrese kalpos kā primārais veids lēmuma par iesaukumu nosūtīšanai tam pakļautajām personām. Turpmāk elektroniskā adrese būs vienīgais saziņas veids ministrijas komunikācijā ar dienestam pakļautajām personām.  
  • Elektroniskā adrese ir personalizēta pastkastīte portālā latvija.gov.lv. Tai var piekļūt, pieslēdzoties portālam ar savu digitālo identitāti, piemēram, izmantojot personas apliecību jeb eID karti vai eParaksts mobile.

19. aprīlī stājas spēkā Valsts aizsardzības dienesta likums, ar ko Latvijā tiek uzsākta obligātā valsts aizsardzības dienesta izveide.

Uz ko attiecas valsts aizsardzības dienests

Aizsardzības ministrija informē, ka pirmais iesaukums dienestā tiks uzsākts šī gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata.

Likums paredz, ka valsts aizsardzības militārajā dienestā brīvprātīgi var pieteikties arī pilsoņi – vīrieši un sievietes – no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Savukārt no 2024. gada 1. janvāra dienests tiek noteikts kā obligāts. Arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču nepieciešamības gadījumā trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā.

Jāatgādina, ka Valsts aizsardzības likums paredz, ka valsts aizsardzības dienestam ir pakļauti pilsoņi – vīrieši –, kuri dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra:

  • viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību), viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas. Ja pilsonis nav absolvējis izglītības iestādi līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, viņš ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas;
  • līdz 27 gadu vecumam, ja ir zudis attiecībā uz pilsoni lēmumā par valsts aizsardzības dienesta atlikšanu noteiktais pamats šī dienesta atlikšanai.

Attiecībā uz pilsoņiem, kuri dzīvo ārvalstīs, likuma Pārejas noteikumi paredz, ka līdz 2027. gadam valsts aizsardzības dienestā neiesauc pilsoņus, kuri pastāvīgi dzīvo ārvalstīs un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā savu dzīvesvietas adresi ārvalstīs ir paziņojuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Plašāks ieskats, ko paredz dienesta normatīvais regulējums, pieejams LV portāla skaidrojumā >>

Kā paziņos par iesaukumu valsts aizsardzības dienestā

Likums paredz, ka Aizsardzības ministrija lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības militārajā dienestā vai alternatīvajā dienestā ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms datuma, kad personai jāierodas dienesta vietā, paziņo:

  • izsniedzot pret parakstu;
  • nosūtot uz oficiālo elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi.

Vienlaikus ar Valsts aizsardzības dienesta likumu pieņemti arī grozījumi Oficiālās elektroniskās adreses likumā, kas stāsies spēkā 1. jūnijā. Tie paredz, ka visiem Latvijas pilsoņiem – vīriešiem – no 15 līdz 27 gadu vecumam ir obligāta oficiālā elektroniskā adrese.

Kas ir e-adrese?

Elektroniskā adrese ir personalizēta pastkastīte valsts pārvaldes pakalpojumu portālā latvija.gov.lv.

Tai var piekļūt, pieslēdzoties portālam ar savu digitālo identitāti (piemēram, izmantojot personas apliecību jeb eID karti vai eParaksts mobile). Portālā ir publicētas atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par e-adreses lietošanu, tostarp informācija, izveidot elektronisko adresi. E-adreses izveidošana un lietošana ir bez maksas.

Elektroniskās adreses ieviešanas pamatmērķis ir aizstāt ierakstītās papīra vēstules ar elektroniskajām gadījumos, kad valsts pārvaldes iestādei ir jānosūta informācija un dokuments konkrētam iedzīvotājam vai uzņēmējam. Arī iedzīvotāji un uzņēmēji no e-adreses pastkastītes var sūtīt informāciju un dokumentus valsts pārvaldes iestādēm (t. sk. pašvaldībām). Elektroniskā adrese nav e-pasts, taču lietošana ir līdzīga.

Ar elektroniskās adreses palīdzību iedzīvotāji un uzņēmēji var sazināties ar visām valsts un pašvaldību iestādēm, tiesu iestādēm, zvērinātiem tiesu izpildītājiem un maksātnespējas procesa administratoriem, kā arī privātpersonām, kurām ir deleģēts valsts pārvaldes uzdevums.

Fiziskajām personām elektroniskās adreses pastkastīti izveido, piesaistot tai personas kodu, savukārt uzņēmumiem – piesaistot Uzņēmumu reģistra piešķirtajam reģistrācijas numuram.

Elektroniskajai adresei (atšķirībā no e-pasta adreses) nav uzrakstāmas formas, kā, piemēram, pasts@uznemums.lv. E-adresei var piekļūt, pieslēdzoties portālam latvija.gov.lv ar digitālo identitāti un ienākot savā pastkastītē.

Ja portālā ir izveidota elektroniskā adrese, turpmāk valsts un pašvaldības iestādes ar personu sazināsies digitālajā pastkastītē, nevis papīra formātā, nosūtot dokumentu uz deklarēto adresi. Tātad, ja iesaukumam valsts aizsardzības dienestā pakļautā persona ir izveidojusi savu elektronisko adresi, arī Aizsardzības ministrija ar viņu sazināsies šādā veidā.  

Atbildība par izvairīšanos no dienesta

Elektroniskā adrese kalpos kā primārais veids lēmuma par iesaukumu nosūtīšanai tam pakļautajām personām, pieņemot, ka ne visas no tām kādu iemeslu dēļ līdz likumā noteiktajam termiņam var būt izveidojušas savu elektronisko adresi, skaidro Aizsardzības ministrijā. Taču paredzēts, ka turpmāk elektroniskā adrese būs vienīgais saziņas veids ministrijas komunikācijā ar valsts aizsardzības dienestam pakļautajām personām.  

Aizbildināties ar lēmuma nesaņemšanu nevarēs. Tā izpildi piespiedu kārtā varēs nodrošināt Militārā policija Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Likums paredz, ka iesaucamajam par neierašanos uz viņam noteiktajām pārbaudēm Aizsardzības ministrijas pavēstē norādītajā vietā un laikā bez attaisnojoša iemesla piemēros administratīvo sodu – brīdinājumu vai naudas sodu līdz 350 eiro jeb septiņdesmit naudas soda vienībām. Savukārt par izvairīšanos no valsts aizsardzības militārā dienesta izpildes personu sauks pie kriminālatbildības.

Labs saturs
12
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI