SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
04. maijā, 2021
Lasīšanai: 8 minūtes
25
25

No kura brīža persona uzskatāma par vakcinētu pret Covid-19. Cik ilgu laiku atvieglojumi attiecas uz izslimojušu personu

Aktualizēts 22. jūlijā

Epidemioloģiskās drošības noteikumos Covid-19 infekcijas ierobežošanai ir paskaidrots, kas uzskatāma par vakcinētu personu un cik ilgu laiku dažādi ierobežojumu atvieglojumi attiecas uz tiem, kuri ir izslimojuši koronavīrusa slimību. Mazliet atšķirīga pieeja ir attiecībā uz personām, kuras ir uzsākušas vakcinācijas kursu ar “Vaxzevria” jeb “AstraZeneca” vakcīnu.

īsumā
 • Saņemot “Vaxzevria” vakcīnu, persona tiek uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19, sākot ar 22. dienu līdz 90. dienai pēc pirmās devas saņemšanas (papildu nosacījumi, iebraucot Latvijā no ārvalstīm).
 • Ja vakcinācijas kurss ir uzsākts ar “Vaxzevria”, līdz 90. dienai jāveic balstvakcinācija, citādi personu vairs nevar uzskatīt par vakcinētu.
 • Saņemot citu ES reģistrētu vakcīnu (“Comirnaty”, “Moderna” vai “Janssen”), persona tiek uzskatīta par vakcinētu, sākot ar 15. dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas.
 • Atvieglojumus personām, kuras ir izslimojušas Covid-19, piemēro no brīža, kad ārsts ir pārtraucis personas izolāciju vai, sākot ar 11. dienu, bet ne ilgāk par 180 dienām pēc parauga ņemšanas datuma.
 • Personas, kuras pārslimojušas Covid-19, vakcinācijas sertifikātu var iegūt, ja 180 dienu laikā pēc laboratoriski apstiprināta pozitīva Covid-19 testa ir saņemta viena no divām Covid-19 vakcīnu devām un no vakcinācijas saņemšanas brīža pagājušas 14 dienas, neieskaitot vakcinācijas dienu.

Drošības pasākumu kopums Covid-19 ierobežošanai ir noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, kuros ir paredzēti arī atvieglojumi vakcinētām vai koronavīrusa infekciju pārslimojušām personām. 

Kas uzskatāma par vakcinētu personu 

Noteikumos ir precizēts, ar kuru brīdi persona tiek uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19 (ceļošanas gadījumā ir papildu nosacījumi!):

 • sākot ar divdesmit otro dienu līdz deviņdesmitajai dienai pēc vakcīnas “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) pirmās devas saņemšanas un uzreiz pēc Vaxzevria otrās devas saņemšanas;
 • sākot ar piecpadsmito dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ar jebkuru citu Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētu1 vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu2 atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai;
 • sākot ar 15 dienu pēc vienas no divām Covid-19 vakcinācijas kursa devām, ja persona ir pārslimojusi Covid-19 un nav pagājušas 180 dienas pēc laboratoriski apstiprināta pozitīva Covid-19 testa.

Eiropas Zāļu aģentūra šobrīd ir reģistrējusi un Latvijā ir atzītas četras vakcīnas pret Covid-19:  

 • Comirnaty” (nepieciešamas divas devas);
 • Moderna” (nepieciešamas divas devas);
 • Janssen” (nepieciešama viena deva);
 • Vaxzevria” jeb “AstraZeneca” (nepieciešamas divas devas, bet imunitāte izveidojas jau 22. dienā pēc pirmās devas ievadīšanas).

Ņemot vērā vakcīnu klīnisko pētījumu rezultātus, kas demonstrē aizsardzības veidošanos pēc vakcinācijas, ir noteikts, ka par vakcinētu personu tiek uzskatīta persona, kurai pagājušas divas nedēļas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas. Savukārt, vakcinējoties ar “Vaxzevria” (jeb “AstraZeneca” vakcīnu), pietiekama aizsardzība tiek iegūta jau pēc pirmās vakcīnas devas un tā ir pietiekama līdz 90. dienai, teikts 24. aprīļa noteikumu grozījumu anotācijā

Ja vakcinācijas kurss ir uzsākts ar “Vaxzevria” jeb “AstraZeneca” vakcīnu, lai persona varētu tikt uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19 arī trīs mēnešus pēc pirmās devas saņemšanas, tai ir jāveic balstvakcinācija līdz 90. dienai. Pēc pabeigtas vakcinācijas personai turpinās vakcinētas personas statuss, bet, ja līdz 90. dienai nav veikta balstvakcinācija, personu vairs nevar uzskatīt par vakcinētu.

Cik ilgi turpinās aizsardzība pēc Covid-19 izslimošanas

Dabīgā ceļā imunitāti pret Covid-19 iegūst pēc pārslimošanas, tādēļ arī personām, kas ir izslimojušas Covid-19, var tikt piemēroti līdzvērtīgi izņēmumi kā vakcinētām personām, un šīs personas tiek uzskatītas par zema inficēšanās riska personām.

To, ka persona ir pārslimojusi Covid-19, apliecina Covid-19 RNS pozitīvs tests. Lēmumu par to, ka persona ir atveseļojusies un vairs nav infekcioza, pieņem ārsts, un to var apliecināt ārsta izziņa – veidlapa Nr. 027/u.

Ņemot vērā šobrīd pieejamo pētījumu rezultātus, kurus ir apkopojuši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti, aizsardzība pret Covid-19 personai pēc inficēšanās saglabājas 5–7 mēnešus, tādēļ tiek rekomendēts pieņemt, ka aizsardzība vidēji saglabājas 6 mēnešus – 180 dienas.

Tādējādi noteikumi paredz, ka atvieglojumus personām, kuras ir izslimojušas Covid-19, var piemērot, ja kopš parauga ņemšanas datuma pirmā pozitīvā testa vienas saslimšanas epizodes ietvaros, ar kuru laboratoriski tika apstiprināta Covid-19 infekcija, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS, ir pagājušas vienpadsmit, bet ne vairāk kā 180 dienas. 

Pirms ceļojuma jāpabeidz pilns vakcinācijas kurss. Izņēmums – pārslimojušajiem

Izpratne par to, kas uzskatāma par vakcinētu personu, ir atšķirīga situācijā, kad persona atgriežas vai ieceļo Latvijā no ārvalstīm.

Proti, ja persona atgriežas vai ieceļo Latvijā no ārvalstīm, tā tiek uzskatīta par vakcinētu, ja:

 • ir pagājušas 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas (vakcinācijas dienu neieskaitot) neatkarīgi no saņemtās vakcīnas veida (38.39 1. apakšpunkts);
 • persona ir iepriekš pārslimojusi Covid-19, nav pagājušas 180 dienas no laboratoriski apstiprinātas inficēšanās epizodes, bet ir pagājušas 14 dienas kopš vienas vakcīnas devas saņemšanas (vakcinācijas dienu neieskaitot) (38.39 1. apakšpunkts).

Šis nosacījums ir īpaši jāņem vērā personām, kuras ir uzsākušas un vēl nav pabeigušas vakcinācijas kursu ar “Vaxzevria” jeb “AstraZeneca” vakcīnu. Kāpēc tā? Kā skaidro Veselības ministrija, šobrīd nav pierādījumu, ka viena minētā vakcīnas deva var nodrošināt pietiekamu aizsardzību pret inficēšanos ar SARS-CoV-2 Indijas paveidu, kas sāk izplatīties Eiropas valstīs. “Mums ir ļoti svarīgi nepieļaut šī celma izplatību Latvijā,” uzsver ministrija.

Digitālais Covid-19 sertifikāts

Personas atbilstību epidemioloģiskās drošības prasībām apliecina digitālais Covid-19 sertifikāts.

Ir trīs veidu digitālie sertifikāti:

 • par veiktu vakcināciju pret Covid-19;
 • veiktā Covid-19 laboratoriskā testa rezultāts (gan PCR testu, gan antigēnu testu);
 • apliecina Covid-19 pārslimošanas faktu.  

Sertifikātu var saņemt izveidot, lejuplādēt vai izdrukāt no tīmekļvietnes www.covid19sertifikats.lv vai saņemt klātienē valsts pārvaldes vienoto klientu apkalpošanas centrā. Patlaban šādi centri darbojas 93 pašvaldībās, kopā 122 vietās: VPVKAC adrešu saraksts un kontaktinformācija.

Pārliecināties, ka personas uzrādītais digitālais Covid-19 sertifikāts ir derīgs, pakalpojumu sniedzējs var vietnē www.Covid19sertifikats.lv, kā arī izmantojot speciālu mobilo lietotni.

Labs saturs
25
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU