FOTO: Freepik.
Jau no šī gada bērniem ar autiskā spektra traucējumiem par valsts budžeta līdzekļiem tiks nodrošināts uzturošās terapijas pakalpojums, savukārt bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu tuviniekiem – psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums. Abi minētie pakalpojumi līdz šim tika sniegti saskaņā ar pilotprojektiem.
Jauno valsts apmaksāto pakalpojumu klāstu nosaka Ministru kabineta noteikumi “Noteikumi par psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem”, kas stājas spēkā 2025. gada 24. janvārī.
Uzturošās terapijas pakalpojumā bērniem no divu līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par autiskā spektra traucējumiem un ārstniecības iestādē saņemtas agrīnās intervences programmas paredzēts nodrošināt attiecīgos pasākumus:
MK noteikumos norādīts, ka uzturošās terapijas pakalpojumu nodrošinās vienu reizi un tā apjoms un saturs tiks noteikts, ņemot vērā bērnu psihiatra, neirologa vai ārstniecības iestādes klīniskā un veselības psihologa sniegtās rekomendācijas pēdējo 12 mēnešu laikā.
Noteikumos iekļauti arī nosacījumi pakalpojuma organizēšanai. Piemēram, ergoterapijas, audiologopēdijas, logopēda vai skolotāja logopēda un lietišķās uzvedības analīzes (ABA terapijas) nodarbību kopējais skaits nedrīkstēs pārsniegt 90 nodarbības, turpretī intensīvā ABA terapijas kursa pakalpojums nevarēs pārsniegt divus kursus.
Noteikumi paredz, ka bērnam, kurš sasniedzis septiņu gadu vecumu, būs tiesības sešus mēnešus turpināt saņemt piešķirto uzturošās terapijas pakalpojumu, nepārsniedzot pakalpojuma apjoma ierobežojumus.
Saskaņā ar valsts deleģēto funkciju uzturošās terapijas pakalpojumu nodrošinās nodibinājums “Bērnu slimnīcas fonds”.
Atbilstoši MK noteikumiem psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums tiks nodrošināts bērniem ar autiskā spektra traucējumiem no divu līdz 18 gadu vecumam, ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija bērnam ir noteikusi invaliditāti, un viņu tuviniekiem. Pakalpojumā paredzēts nodrošināt šādus pasākumus:
Noteikumos ietvertie nosacījumi pakalpojumu organizēšanā paredz, ka vispārīgo atbalsta grupu nodarbību skaits nedrīkst pārsniegt astoņas nodarbības, bet specializēto atbalsta grupu nodarbību skaits – 12 nodarbības. Vienas nodarbības ilgums nedrīkst pārsniegt divas stundas.
Savukārt radošās darbnīcas tiks organizētas ne vairāk par 12 reizēm, katrai nodarbībai ilgstot līdz piecām stundām.
Noteikti arī ierobežojumi visu nodarbību minimālajam un maksimālajam dalībnieku skaitam.
Saskaņā ar valsts deleģēto funkciju psihosociālo rehabilitāciju nodrošinās biedrība “Latvijas Autisma apvienība”.
Informāciju par pasākumiem, to norises laiku un vietu Latvijas Autisma apvienība sniegs psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņēmējam, kā arī publicēs savā tīmekļvietnē.
Lai saņemtu nepieciešamo pakalpojumu, bērna vecākam vai pārstāvim jāiesniedz iesniegums par tā piešķiršanu atbildīgajā iestādē. Papildu informācija un iesnieguma paraugs psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai pieejams Latvijas Autisma apvienības mājaslapā, bet uzturošās terapijas pakalpojumam – Bērnu slimnīcas fonda tīmekļvietnē.
Ja bērnu piesaka uzturošās terapijas pakalpojuma saņemšanai, iesniegumam jāpievieno psihiatra, neirologa vai ārstniecības iestādes klīniskā un veselības psihologa pēdējo 12 mēnešu laikā sniegtā rekomendācija par nepieciešamību bērnam saņemt terapiju un izziņa par ārstniecības iestādē saņemto valsts finansēto agrīnās intervences programmu.
Turpretī, ja piesakās psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai, papildus iesniegumam jāiesniedz ģimenes (vispārējās prakses) ārsta vai ārsta speciālista slēdziens, ka bērnam ir autiskā spektra traucējumi.
Saņemot dokumentus, atbildīgā institūcija tos izskatīs, pārbaudīs un pieņems lēmumu piešķirt, atteikt piešķirt (ja bērns neatbilst pakalpojuma saņemšanas nosacījumiem) vai piešķirt pakalpojumu ar atliekošu nosacījumu (ja bērns atbilst pakalpojuma saņemšanas noteikumiem, taču ir beidzies tā nodrošināšanai piešķirtais finansējums).
MK noteikumos skaidrots: ja psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma pieprasījums pārsniedz pakalpojuma sniegšanas iespējas un veidojas pakalpojuma saņēmēju rinda, prioritāri to saņem bērns un viņa ģimenes locekļi, kam pakalpojums tiek nodrošināts pirmo reizi.
Kā uzsvēris labklājības ministrs Uldis Augulis, uzturošās terapijas pakalpojumu 2025. gadā iecerēts nodrošināt 101 bērnam ar autiskā spektra traucējumiem, bet 2026. gadā un turpmāk ik gadu – 199 bērniem. Savukārt psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu 2025. gadā un turpmāk ik gadu plānots nodrošināt 150 bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem.