SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
16. jūnijā, 2021
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
1
59
1
59

Kā saņemt digitālo Covid-19 sertifikātu

Papildināts 24. jūlijā ar informāciju par sertifikāta saņemšanas iespējām personām, kuras nav reģistrētas Latvijas Iedzīvotāju reģistrā.

FOTO: Edijs Pālens, LETA

No 1. jūnija Latvijā ir uzsākta digitālo Covid-19 sertifikātu izmantošana. Tas ir dokumentāls apliecinājums, ar kuru pakalpojumu sniedzēji var pārliecināties par saņemtu Covid-19 vakcīnu, slimības pārslimošanu vai veikta testa faktu. Sertifikātus var saņemt gan elektroniski, gan papīra formā.

Sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta saņemšanas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" V1. nodaļa.

Ir trīs veidu digitālie sertifikāti:

 • par veiktu vakcināciju pret Covid-19;
 • veiktā Covid-19 laboratoriskā testa rezultāts (gan PCR testu, gan antigēnu testu);
 • Covid-19 pārslimošanas fakts.

Sertifikātu var saņemt:

 • elektroniski tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv, pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem un sistēmā pieprasot  izveidot savu sertifikātu, kuru var aplūkot un lejuplādēt PDF formātā vai kā attēlu (vienkāršs “print screen” neder).
 • drukātā formā (ieteicams dodoties uz pasākumiem vai braucienā ārpus Latvijas).

Katrs sertifikāts satur unikālu QR kodu.

Jāņem vērā, ka pirms došanās uz kādu ēdināšanas iestādi, pasākumu, kā arī ceļošanas uz Eiropas Savienības valstīm ir:

 • jāpārbauda sertifikāta derīguma termiņš;
 • jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments – ID karte vai pase;
 • dodoties uz citu ES dalībvalsti, jāpaņem līdzi sertifikāta izdruka.

Ja nav pieejams internets

Digitālo Covid-19 sertifikātu var saņemt arī tie iedzīvotāji, kuri nelieto viedierīces, internetu vai nevar pieslēgties tīmekļvietnei www.covid19sertifikats.lv ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem (internetbanku, eID u. c.). 

Vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikātu papīra formā var pieprasīt un saņemt:

 • ārstniecības iestādē, kas veica vakcināciju vai Covid-19 testu, vai jebkurā citā ārstniecības iestādē;
 • valsts pārvaldes vienoto klientu apkalpošanas centrā. Patlaban šādi centri darbojas 93 pašvaldībās, kopā 122 vietās: VPVKAC adrešu saraksts un kontaktinformācija.

Plānots, ka sertifikātu varēs saņemt arī 19 informācijas centros, kuri atrodas Rīgā, Jūrmalā, Siguldā, Daugavpilī, Ventspilī, Liepājā, Ogrē, Jelgavā, Jēkabpilī, Rēzeknē, Valmierā, Dobelē, Krāslavā, Kuldīgā, Limbažos, Madonā, Preiļos, Saldū un Talsos.

Lai noskaidrotu, kurš tuvumā esošais klientu apkalpošanas centrs jau ir uzsācis sertifikātu izsniegšanu, var zvanīt uz tālruni 8989 vai lūgt kādam ģimenes loceklim, tuviniekam apskatīt informāciju NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Digitālais Covid-19 sertifikāts”. 

Pirms došanās uz centru ar to ir jāsazinās, lai uzzinātu klientu apkalpošanas kārtību Covid-19 epidēmijas apstākļos. Ja tas būs nepieciešams, jāveic pieraksts uz konkrēto dienu un laiku. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai personas apliecība). 

Nacionālais veselības dienests skaidro: ierodoties klientu apkalpošanas centrā, būs jāaizpilda un jāparaksta veidlapa. Centra darbinieks vizītes laikā sagatavos iedzīvotāja digitālo Covid-19 sertifikātu un izsniegs to papīra formātā. 

Ja persona nav reģistrēta Latvijas Iedzīvotāju reģistrā

Ja persona nav reģistrēta Latvijas Iedzīvotāju reģistrā, tad vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikātu šī persona vai tās likumiskais pārstāvis elektroniski var pieprasīt un lejupielādēt tīmekļvietnē www.Covid19sertifikats.lv, izmantojot ārstniecības iestādes izsniegtu saiti un PIN kodu vai pagaidu piekļuves identifikatoru un paroli (38.19 1. apakšpunkts).

Ja persona nav reģistrēta Latvijas Iedzīvotāju reģistrā, tad vakcinācijas sertifikātu šī persona vai tās likumiskais pārstāvis papīra formā var pieprasīt un saņemt tikai ārstniecības iestādē, kas veica vakcināciju.

Testēšanas vai pārslimošanas sertifikātu Iedzīvotāju reģistrā nereģistrēta persona vai tās likumiskais pārstāvis var pieprasīt un saņemt papīra formā tikai ārstniecības iestādē, kas veica testēšanu (38.19 2. apakšpunkts).

Sertifikāts ir derīgs visā Latvijā un Eiropas Savienībā

Digitālo Covid-19 sertifikātu var izmantot Latvijas Republikas teritorijā. Latvijas Republikā izsniegto digitālo Covid-19 sertifikātu atpazīs arī citā ES dalībvalstī.

Sākot ar 1. jūliju, uz vienu gadu visā ES sāks piemērot regulu par ES digitālo Covid sertifikātu. Taču, tā kā dažām dalībvalstīm sertifikātu izdošanai ir vajadzīgs papildu laiks, ir noteikts sešu nedēļu pakāpeniskas ieviešanas periods.

Šobrīd datu apmaiņa notiek ar tām ES dalībvalstīm, kuras ir pievienojušās vienotajai vārtejai. Informācija par dalībvalstīm, kuras pievienojas vārtejai, tiek aktualizēta un publicēta Eiropas Komisijas mājaslapā.  

Jāņem vērā: lai gan Latvijā izdoto sertifikātu var izmantot citās ES valstīs, tomēr katrā valstī atvieglojumi sertifikātu īpašniekiem var būt atšķirīgi. Tas pats attiecas arī uz ceļošanu. Piemēram, var būt situācija, ka pat ar sertifikātu, kas apliecina vakcināciju pret Covid-19, personai tāpat ir jāveic papildu tests.

Par Latvijā izsniegtā sertifikāta izmantošanu ārpus Eiropas Savienības jāinteresējas tās valsts pārrobežu jautājumos atbildīgajā  valsts pārvaldes iestādē, uz kuru ir plānots doties.

Digitālais Covid-19 sertifikāts, ja vakcinācija veikta ārzemēs

Digitālos Covid-19 sertifikātus Latvijā var saņemt arī iedzīvotāji, kuri vakcinējušies ārvalstīs. To saņemšanas kārtību noteic Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 38.22 punkts.

Tas paredz, ka gadījumā, ja persona, kurai ir tiesības uz Latvijā apmaksātu vakcināciju pret Covid-19, ir vakcinēta pret Covid-19 infekciju ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu ārvalstī, kas nav pievienojusies Eiropas Savienības vārtejai un neizsniedz sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu:

 • Nacionālais veselības dienests, saņemot personas iesniegumu un dokumentus, kas apliecina vakcīnas saņemšanu ārvalstī, viena mēneša laikā izvērtē tā autentiskumu un atbilstību šo noteikumu 38.12 punktam;
 • Valsts asinsdonoru centrs informāciju par ārzemēs veiktas vakcinācijas faktu pret Covid-19 infekciju reģistrē e-veselībā divu darbdienu laikā pēc attiecīgās informācijas saņemšanas no Nacionālā veselības dienesta.

Veselība sministrija skaidro: "Šādos gadījumos saņemt sertifikātu varēs ikviens iedzīvotājs, kurš vakcinējies ārvalstīs un kuram ir tiesības uz vakcinācijas pret Covid-19 pakalpojumu Latvijā, uzrādot dokumentu, kas apliecina vakcinācijas faktu – PVO Starptautiskajos veselības aizsardzības noteikumos atzītu Starptautisko vakcinācijas vai profilakses apliecību vai ārvalsts vakcinācijas iestādes izdotu sertifikātu.

Dokumenti, kas apliecina vakcinācijas faktu, jāiesniedz kādā no piecām Nacionālā veselības dienesta nodaļām, kas nodrošinās informācijas pārbaudi un ievadīšanu E-veselībā. Pēc tam digitālais sertifikāts būs pieejams vietnē https://covid19sertifikats.lv/."

Plašāka informācija par digitālo Covid-19 sertifikātu pieejama Nacionālā veselības dienesta mājas lapā.

Mobilā lietotne digitālo Covid-19 sertifikātu pārbaudei

Covid-19 sertifikātu pārbaudei jeb QR kodu skenēšanai ir pieejama mobilā aplikācija "Covid19Verify":

 • “App Store” (“Apple” viedierīcēm);
 • Google Play Store (Android viedierīču lietotājiem).

Digitālā sertifikāta QR kodu var nolasīt tikai "Covid-19 Verify" aplikācija. Parastās/citas aplikācijas, kas paredzētas QR kodu lasīšanai, nederēs! Viedierīču lietotāji digitālo sertifikātu pārbaudei var izmantot arī vietnes www.covid19sertifikats.lv funkciju “Verificēt sertifikātus”. 

Plašāk: www.Covid19.gov.lv – Digitālais Covid-19 sertifikāts.

Labs saturs
59
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU