LV portālā skaidrojumus var atrast gan ar meklētāja palīdzību, gan pārskatīt un atlasīt tos tēmu katalogā. Piemēram:
Darba tiesības; Sociālā palīdzība; Mājsaimniecība; Veselība; Drošība; Būvniecība; Patērētāja tiesības. Kopumā – 16 nozares un 64 apakštēmas.
Lasītāju izvēle: pirmie divdesmit
Piedāvājam 20 jaunāko un oktobrī publicēto skaidrojumu sarakstu. Reitinga princips – visvairāk lasītie.
1. vieta |
Kas ir konstitūcijas preambula, un kāda ir tās nozīme
Publiskajā telpā, īpaši kopš septembra vidus, ir uzvirmojušas diskusijas par preambulas iekļaušanu Latvijas Republikas Satversmē. Aktuāli ir divi jautājumi, uz kuriem patlaban vēlas noskaidrot atbildi ne vien Saeimas deputāti un citi diskusijā iesaistītie, bet arī jebkurš Latvijas valstij lojāls cilvēks – vai preambula vispār Satversmei ir nepieciešama, un kādam preambulas tekstam vajadzētu izskatīties.
2. vieta |
Grūtnieču un jauno māmiņu tiesības (II)
Gaidot mazuli un pēc bērniņa piedzimšanas sievietei ir tiesības saņemt vairākus pabalstus, kurus var iedalīt divās grupās. Vieni pabalsti pienākas sociāli apdrošinātai personai, un to apmērs ir atkarīgs no personas veiktajām sociālajām iemaksām no darba algas. Otra veida pabalsti ir valsts sociālie pabalsti, kas pienākas visām jaunajām māmiņām neatkarīgi no tā, vai viņas ir vai nav sociāli apdrošinātas personas.
3. vieta |
Grūtnieču un jauno māmiņu tiesības (I)
Ir svarīgi, ka jaunā māmiņa zina un izmanto savas tiesības, lai pēc iespējas samazinātu iespējamos satraukumus un nevajadzīgu problēmu cēloņus. LV portāls piedāvā saturiski strukturētu apkopojumu divos plašākos skaidrojumos. Pirmais no tiem veltīts tiesībām uz bezmaksas veselības aprūpi un attiecībām ar darba devēju.
4. vieta |
VSAA aicina: iesniedz ziņas par darba stāžu līdz 1996.gadam!
Apdrošināšanas stāžs ir svarīgs, piešķirot un aprēķinot pensijas un bezdarbnieka pabalstus. Kopš 1996.gada visi dati par personas sociālās apdrošināšanas stāžu ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras rīcībā. Līdz tam uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi ir jāapliecina ar dokumentiem cilvēkam pašam.
5. vieta |
Kā pareizi raksta un atveido personvārdus
Personas vārds un uzvārds ir personas privātās dzīves neatņemama sastāvdaļa, ko personai piešķir piedzimstot. Personai vārdu un uzvārdu dzīves laikā ir iespējams mainīt. Šajā skaidrojumā vairāk par to, kādi ir personvārdu rakstības pamatprincipi, kā veido dubultuzvārdu vai ir iespējams lietot savu dzimtas uzvārdu, un kā personvārdus identificē dokumentos.
6. vieta |
Aizgādība – vecāku kopīgās un atsevišķās rūpes par bērnu
Ģimenēs, kurās aug bērni, ikdienā vecāki risina dažādus ar bērnu audzināšanu, aprūpi un tiesībām saistītus jautājumus, ko juridiskajā terminoloģijā dēvē par aizgādību. Ja ar šiem pienākumiem vecāki netiek galā vai mainās citi apstākļi ģimenē, piemēram, vecāku laulība tiek šķirta, tiek iesaistītas citas institūcijas un jautājumu, kas saistīti ar bērna aizgādības tiesībām, risināšanā iesaistās bāriņtiesa un tiesa.
7. vieta |
Skolēnu ekskursijas. Kam tās jāfinansē?
Skolās mācības jau rit pilnā sparā. Lai skolēniem nodrošinātu mācību procesa un izglītības iestādē pavadītā laika dažādību, kā katru gadu, tiek īstenotas ekskursiju programmas.
LV portāls skaidro, kādi ir iespējamie ekskursiju veidi skolās un kam atbilstoši normatīvajiem aktiem būtu jāfinansē ekskursijas mācību iestādēs.
8. vieta |
Dubultā pilsonība Latvijā ir atļauta
Šā gada 1.oktobrī stājās spēkā ilgi gaidītie grozījumi Pilsonības likumā, kas atļauj dubultās pilsonības izveidošanos Latvijas pilsoņiem. Pilsonības likuma mērķis dubultās pilsonības jautājumā ir atzīt dubulto pilsonību atbilstoši Latvijas valsts politiskajiem mērķiem un interesēm un pieaugošas mobilitātes apstākļos saglabāt Latvijas pilsoņu kopumu.
9. vieta |
Darba stāža pierādīšana, ja nozaudēti dokumenti
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, piešķirot bezdarbnieka pabalstu vai pensiju, ņem vērā informāciju par cilvēka darba stāžu. Svarīgākais dokuments, kas to pierāda par agrākajiem laikiem, ir darba grāmatiņa, kas dažiem jau noklīdusi. Kā rīkoties, lai bijušās darba attiecības pierādītu?
10. vieta |
Papildu atbalsts daudzdzīvokļu māju renovācijai
Ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos kopš šā gada jūnija valsts atbalsta finanšu instrumentu - kredīta garantijas - iespējams izmantot arī daudzdzīvokļu māju siltināšanas projektos. Tas uzlabo iedzīvotāju iespējas saņemt aizdevumu kredītiestādē, renovējot arī tādas mājas, kuru finansēšanu pirms tam bankas uzskatīja par pārāk riskantu un aizdevumus neizsniedza.
ISIC karte – statusu apliecinošs starptautisks dokuments
Šogad aprit 60 gadi, kopš Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā vairākas studentu apvienības izveidoja ISIC karti. Latvijā ISIC karte ir pieejama kopš 1992.gada.
LV portāls skaidro, kādi ir ISIC karšu veidi un kādas ir to priekšrocības.
Ceļazīme privātā teritorijā - kad vieni savas tiesības apzinās, bet citi tās neņem vērā
Ko darīt, ja cauri mājas iekšpagalmam traucas mašīnas, kuru vadītāji attapuši, ka tā var ātrāk nokļūt no vienas maģistrāles uz otru, apbraucot sastrēgumus? Bērni vairs nav drošībā, un vecāki dzīvo vienās bažās. Ko darīt, ja pie tava loga braucamos noliek sveši cilvēki un paša auto paliek bez stāvvietas? Privātīpašnieki arvien biežāk izmanto iespēju uzstādīt dažādas brīdinājuma zīmes. Cik tās ir saistošas sabiedrībai?
Atkritumu šķirošana ir strukturēta sistēma, kas, lai gan var likties kā galvas mežģis, tomēr ir vienkārša. Tiesa, jāievēro vairāki noteikumi. Šajā skaidrojumā par to, kā pareizi šķirot atkritumus, un par prioritātēm, kādas valsts ir noteikusi atkritumu šķirošanā.
Kā pasargāt uzņēmuma latus un eiro no zagļiem
Uzņēmējiem pārejas periodā uz eiro ne tikai jāievēro normatīvajos aktos prasītā precizitāte un godīgums, bet jāparūpējas arī par savas naudas drošību, kas valūtu maiņas periodā varbūt pat vairāk nekā ikdienā varētu radīt zuduma riskus, darbojoties ar skaidru naudu, ja kādam niezēs nagi izmantot šo laiku. Nauda mīl, ka to pārskaita, bet tā ir arī viena no situācijām, kas var radīt kādam kārdinājumu to nozagt.
Droša un nekaitīga kosmētika – tiesiskā puse un praktiskās iespējas
Kosmētika ir mūsdienu cilvēka ikdiena, un kādu kosmētisku līdzekli lieto teju ikviens. Vai pieejamie līdzekļi ir droši lietošanai, un vai kāds tos kontrolē? Neskatoties uz stingriem noteikumiem, kādas vielas drīkst izmantot kosmētisko līdzekļu ražošanā, daudziem cilvēkiem tie izraisa alerģiju. Cik pie tā vainīga kosmētika, cik mēs paši? Kā no nevēlamām blaknēm iespējams izvairīties?
Dodies peļņā ražas darbos? Zini, ko prasa darba un nodokļu likumi
Lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem pašreiz spēkā esošie normatīvie akti jāievēro arī tad, ja nodarbina cilvēkus īslaicīgos sezonas darbos, jo tam nav atsevišķa regulējuma. Kādas pašreiz ir darba un nodokļu likumu prasības, atbildot uz LV portāla jautājumiem, izklāstīja Valsts darba inspekcijas un Valsts ieņēmumu dienesta speciālisti.
Patversme – risinājums apstākļu sakritībai, iespēja citādas dzīves sākumam
Cilvēka dzīvē paša vainas vai apstākļu sakritības dēļ var pienākt brīdis, kad nav nedz dzīvesvietas, nedz finanšu līdzekļu. Viens no risinājumiem šādā situācijā ir griešanās patversmē vai naktspatversmē. LV portāls skaidro, kādus pakalpojumus un iespējas šīs iestādes piedāvā.
Grozījumi Pilsonības likumā bērna reģistrēšanai pilsonībā
Jaunais Pilsonības likuma regulējums maina bērna reģistrēšanas kārtību Latvijas pilsonībā. Ar grozījumiem ir atvieglota Latvijas pilsonības iegūšana ārpus Latvijas dzimušajiem bērniem, kuru dzimšanas brīdī viens no vecākiem ir Latvijas pilsonis, bet otrs – citas valsts pilsonis. Jauna kārtība noteikta arī pēc 1991.gada 21.augusta Latvijā dzimuša bezvalstnieka vai nepilsoņu bērna atzīšanai par Latvijas pilsoni.
Bez vēsts pazudis tuvinieks – neziņa un izmisums
Mediji un sociālās vietnes pietiekami bieži informē, ka pazudis kāds cilvēks un aicina līdzcilvēkus palīdzēt meklēšanā. Parasti pazudušo agrāk vai vēlāk izdodas atrast. Tomēr ir cilvēki, par kuru likteni pēc pazušanas tuvinieki tā arī neuzzina – kādi bija pazušanas apstākļi, kur persona tagad atrodas vai vispār ir dzīva. Pazušanas iemesli ir dažādi, reizēm tā ir arī vieglprātīga attieksme pret savu drošību.
Sociālā rehabilitācija cilvēkiem ar prognozējamo invaliditāti
Invaliditātes likums paredz, ka cilvēkiem ar slimības vai traumas radītiem funkcionēšanas ierobežojumiem var noteikt prognozējamu invaliditāti. Un arī šādos gadījumos ir iespējams saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, lai novērstu vai mazinātu iespējamās invaliditātes draudus. Cilvēkiem ar prognozējamu invaliditāti ir tiesības no valsts budžeta prioritāri saņemt apmaksātus ārstniecības, sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus.