FOTO: Freepik
Otrdien, 11. septembrī, Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas sēdē Valsts kancelejas darba grupa prezentēja tiesnešu un prokuroru atlīdzības reformas piedāvājumu. Piedāvātie risinājumi no valsts budžeta varētu prasīt aptuveni 9 miljonus eiro.
Satversmes tiesa 2017. gada 26. oktobrī pieņēma spriedumu lietā Nr. 2016-31-01 "Par Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 4. panta devītās daļas un 6.1 panta pirmās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 83. un 107. pantam" un atzina Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 4. panta devītās daļas pirmo teikumu un 6.1 panta pirmo daļu par neatbilstošu Satversmes 83. un 107. pantam un spēkā neesošu no 2019. gada 1. janvāra.
Saskaņā ar Ministru prezidenta 2018. gada maija rīkojumu Nr. 139 tika izveidota darba grupa Valsts kancelejas direktora Jāņa Citskovska vadībā. Tai tika dots uzdevums līdz 2018. gada 1. septembrim iesniegt Ministru prezidentam likumprojektu:
Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas 11. septembra sēdē tika prezentētas vairākas metodes, pēc kādām darba grupa centusies noteikt tiesneša mēnešalgas apmēru:
Darba grupa piedāvā četras iekļaujamās izmaiņas tiesnešu un prokuroru atlīdzības sistēmā:
Vērtējot finansiālo ietekmi, no valsts budžeta šie risinājumi varētu prasīt aptuveni 9 miljonus eiro. Taču komisijas sēdē tika akcentēts, ka šie līdzekļi nepieciešami Satversmes tiesas sprieduma izpildei un nav noteikti iekļaujami budžeta standarta plānošanā. Uzklausot darba grupas ziņojumu, sēdes dalībnieki vairākkārt uzsvēra, ka risinājumu izstrāde un realizācija ir ar likuma spēku izpildāms pienākums, kā noteikts Satversmes tiesas spriedumā.
Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece budžeta jautājumos Jolanta Plūme pauda bažas, vai noteiktajā termiņā – līdz 2019. gada 1. janvārim, kā paredzēts Satversmes tiesas spriedumā, – likumprojekts būs izskatāms un izmaiņas varēs stāties spēkā, ņemot vērā, ka vēl šajā gadā mainīsies Saeimas sastāvs un ietekme uz budžetu tomēr jāņem vērā.
Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisija pieņēma zināšanai izstrādāto priekšlikumu. Par to tuvākajā laikā gaidāmas debates Tieslietu padomē. Tālākie soļi – likumprojekta iesniegšana Saeimā Valsts budžeta likumprojekta paketē, paredzētais izmaiņu stāšanās spēkā laiks – 2019. gada 1. janvāris. “2019. gada laikā paredzot izstrādāt arī Valsts augstāko amatpersonu atlīdzības likumu un/vai grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, pārskatot atlīdzības nosacījumus augstākajiem amatiem atbilstoši varas dalīšanas principiem, piramīdas principam varas atzara ietvaros, kā arī pārskatot pašvaldības deputātu atlīdzības,” minēts darba grupas izstrādātajā atlīdzības reformas piedāvājumā.