Ar pašnodarbināto slēdz uzņēmuma līgumu

J
jautā:
25. novembrī, 2011
Evalds

Labdien! Esmu pašnodarbinātais. Kāds statuss nepieciešams, lai stātos darba līguma attiecībās ar pašnodarbinātām personām?

A
atbild:
05. decembrī, 2011
Lidija Dārziņa
LV portāls

Lai nodarbinātu pašnodarbināto, ir jāslēdz uzņēmuma līgums, nevis darba līgums

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības 2010.gada 10.aprīļa izdevumā “Pašnodarbinātās personas un to sociālā aizsardzība” (ar šo nosaukumu atrodams internetā) ir norādīts, ka, slēdzot uzņēmuma līgumu, ir jāpievērš uzmanība tam, lai uzņēmuma līgums nesatur darba līguma pazīmes.

Ja uzņēmuma līgums satur darba līguma pazīmes, tad neatkarīgi no tā, kā sauksies līgums, uzņēmumam būs jāmaksā alga un jāietur visi nodokļi kā no darba ņēmēja. Nosacījumi, kā noteikt šīs pazīmes, ir minēti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.pantā: „Tiek uzskatīts, ka fiziskā persona (maksātājs) gūst ienākumu, par kuru jāmaksā algas nodoklis, ja tiek konstatēta vismaz viena no šādām pazīmēm:
1) maksātāja ekonomiskā atkarība no personas, kurai tas sniedz pakalpojumus;
2) finansiālā riska neuzņemšanās peļņu nenesoša darba izpildes vai zaudētu debitoru parādu gadījumā;
3) maksātāja integrācija uzņēmumā, kuram viņš sniedz savus pakalpojumus. Integrācija uzņēmumā šā panta izpratnē ir darba vai atpūtas vietas esamība, pienākums ievērot uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumus un citas līdzīgas pazīmes;
4) maksātāja faktisko brīvdienu un atvaļinājumu esamība un to ņemšanas kārtības saistība ar uzņēmuma iekšējo darba kārtību vai citu uzņēmumā nodarbināto fizisko personu darba grafiku;
5) maksātāja darbība notiek citas personas vadībā vai kontrolē, maksātājam nav iespējas piesaistīt darbu izpildē savu personālu vai izmantot apakšuzņēmējus;
6) maksātājs nav pamatlīdzekļu, materiālu un citu saimnieciskajā darbībā izmantoto aktīvu īpašnieks (šis kritērijs neattiecas uz personīgo autotransportu vai atsevišķiem personīgajiem instrumentiem, kas izmantoti darba uzdevumu izpildei). Uzņēmuma līguma slēgšanas gadījumā vairs nevar runāt par darba ņēmēju, bet gan par uzņēmēju, kurš ar saviem līdzekļiem neatkarīgi no darba devēja (uzņēmuma līguma gadījumā – pasūtītāja), veic līgumā noteikto pasūtījumu.

Likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu” pašnodarbinātais raksturots kā „persona, kura gūst ienākumu (vai ieņēmumus) kā: a) persona, kas veic individuālo darbu, [..]
c) persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā un kura saņem autoratlīdzību (autortiesību un blakustiesību atlīdzību), izņemot autortiesību mantinieku un citu autortiesību pārņēmēju,
d) zvērināts notārs,
e) zvērināts advokāts,
f) zvērināts revidents,
g) prakses ārsts, prakses farmaceits, prakses veterinārārsts, prakses optometrists,
h) cita fiziskā persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā un kura reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja,
i) zemnieku (zvejnieku) saimniecības īpašnieks, kas, nebūdams darba tiesiskajās attiecībās ar savas zemnieku (zvejnieku) saimniecības pārvaldes institūciju, veic šīs zemnieku (zvejnieku) saimniecības vadības funkciju, ja šajā zemnieku (zvejnieku) saimniecībā likumā noteiktajā kārtībā nav iecelts (ievēlēts) pārvaldnieks (direktors),
j) persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā un kuras darbu apmaksā no Latvijas Republikai piešķirtajiem ārvalstu tehniskās palīdzības vai starptautisko finanšu institūciju aizdevuma līdzekļiem,
k) zvērināts tiesu izpildītājs,
l) individuālais komersants”.