Atvaļinājuma un papildatvaļinājuma kompensācija, darba attiecības pārtraucot

J
jautā:
13. maijā, 2015
Ģirts

Labdien! Jautājums: par cik dienām pienākas neizmantotā atvaļinājuma kompensācija, ja darbinieks strādājis pie darba devēja no 2014.gada 3.novembra līdz 2015.gada 17.maijam, kad tiek izbeigtas darba attiecības, normālu darba laiku (5 dienas, 40 stundas nedēļā) un darbinieka aprūpē ir bērns vecumā līdz 14 gadiem (D.L. 151. panta 3.daļa)? Darba attiecību laikā atvaļinājums nav izmantots.

A
atbild:
14. maijā, 2015
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Pēc Jūsu norādītās informācijas, Jums pienākas atlīdzība par neizmantoto atvaļinājumu par 6 mēnešiem un 15 kalendāra dienām.

Ja kā darbinieks bijāt nodarbināts 5 dienas nedēļā normāla darba laika ietvaros, tad par vienu kalendāro mēnesi, kad pastāvēja darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir jāapmaksā 1,667 dienas (20 apmaksājamās dienas četrās kalendāra nedēļās: 12 kalendāra mēnešiem= 1,667).

Līdzīgi nosaka apmaksājamo dienu skaitu par vienu kalendāro darba dienu. Ja darbinieks bija nodarbināts 5 dienas nedēļā normāla darba laika ietvaros, par vienu kalendāra dienu jāapmaksā 0,0548 no apmaksājamās darba dienas (20 : 365= 0,0548).

Tālākie aprēķini ir sekojoši:

6 mēneši x 1,667 = 10,002 dienas

15 dienas x 0,0548 = 0,822 dienas.

Tātad kopā bija jāsaņem kompensācija par 10,824 dienām neizmantotā atvaļinājuma.

Kas attiecas uz papildatvaļinājumu, darba attiecības pārtraucot, Darba likums neuzliek darba devējam pienākumu  izmaksāt kompensāciju par neizmantoto papildatvaļinājumu. Darba devējam, atbilstoši Darba likuma 149.panta 5.punktam, ir jāizmaksā kompensācija tikai par neizmantotu atvaļinājumu par tik periodiem, cik atvaļinājums nav bijis izmantots.