E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 6340
Lasīšanai: 4 minūtes

Mutisks brīdinājums par algas samazinājumu nav uzskatāms par tiesisku

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. februārī, 2015
Sarmite

Atgriežoties no bērna kopšanas atvaļinājuma (atvaļinājums nav vēl beidzies, taču abas puses mutiski vienojušās, ka darba ņēmējs nāk ātrāk atpakaļ), darba devējs saglabā esošo amatu, taču piedāvā zemāku algu. Jautājums: 1- Vai šāda rīcība ir likumīga jeb vai var samazināt algu, nākot atpakaļ no dekrēta uz to pašu amatu? Darba devējs apgalvo, ka mutiski ir brīdinājis darba ņēmēju un līdz ar to pat 1mēnesi pēc atgriešanās nav jāmaksā vecā alga. Jautājums: vai mutiska brīdināšana skaitās un vai pēc likuma 98.panta darba devējam nav obligāti jāpiedāvā grozījumi, kuros minēts, ka 1mēnesi pēc atgriešanās tiek piedāvāta vecā alga? Vai svarīgi, kurā brīdī paraksta darba līguma grozījumu par algas samazināšanu un iespējamo 1 algu vēl pēc vecās likmes - vēl esot dekrēta atvaļinājumā vai pirmajā darba dienā pēc atgriešanās? Jautājums: 2- Ja darba ņēmējs baro bērnu ar krūti, tad likuma 109.pants nosaka, ka nevar atlaist līdz bērna 2 gadu vecumam. Vai iepriekš minētajā gadījumā, ja darba ņēmējs atsakās parakstīt darba līguma grozījumus par algas samazināšanu, tad darba devējs viņu nevar atlaist un ir spiests saglabāt esošo algu līdz bērna 2 gadu vecumam? Jautājums: 3 Vai otras situācijas atrisinājumā kaut ko ietekme tas, ka darba ņēmējs nāk ātrāk atpakaļ un juridiski vēl iesniegumu par ātrāku nākšanu atpakaļ nav uzrakstījis - līdz ar to darba devējs var mainīt domas un nepiekrist tam, ka darba ņēmējs nāk ātrāk atpakaļ?

A
atbild:
11. februārī, 2015
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Darba likuma 156.panta ceturtā daļa paredz, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

Saskaņā ar Darba likuma 97.pantu pusēm ir tiesības veikt  grozījumus darba līgumā un rakstveidā  vienoties par grozījumiem, piemēram,  jautājumā par darba algu. Vienošanās par grozījumiem darba līgumā ir noformējamas rakstveida formā. Darba devējs vienpusējā kārtībā grozīt darba līguma noteikumus nedrīkst, un, ja darbinieks nepiekrīt parakstīt piedāvātos grozījumus, spēkā ir iepriekšējie darba līguma noteikumi.

Jāņem vērā, ka darba devējam, saskaņā ar  Darba likuma 98.pantā noteikto kārtību, ir tiesības uzteikt darbiniekam darba līgumu saistībā ar tajā piedāvātajiem grozījumiem. Tomēr šajā gadījumā darba devējam jāņem vērā Darba likuma 109.panta pirmajā daļā noteiktie uzteikuma aizliegumi un ierobežojumi, proti, darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 101.panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10.punktā.

Izvērtējot jautājumā aprakstītos apstākļus, secināms, ka darba devējam nav tiesiska pamata piedāvāt darbiniecei veikt grozījumus darba līgumā un uzteikt darba līgumu  Darba likuma 98.pantā noteiktajā kārtībā.

Kārtību, kādā darbinieks pirms piešķirtā bērna kopšanas atvaļinājuma termiņa beigām atgriežas darbā notiek, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajā kārtībā vai pamatojoties uz darba devēja un darbinieka vienošanos. Saskaņā ar Darba likuma 156.panta piekto daļu darbiniekam ir tiesības atgriezties darbā, paziņojot par to darba devējam ne mazāk kā divas nedēļas iepriekš, ja objektīvu apstākļu dēļ zudis pamats turpmākai bērna kopšanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 68 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas