Algas lapiņa ir jāizsniedz

J
jautā:
14. janvārī, 2015
Aija

Kā rīkoties, ja darba devējs neizsniedz algas aprēķina lapiņas, pamatojoties ar to, ka tāda funkcija viņiem nav paredzēta? Mans aprēķins nesakrīt ar izmaksāto summu, kura ir mazāka.

A
atbild:
16. janvārī, 2015
Zaida Kalniņa
LV portāls

No 2010.gada Darba likumā ir darba devējam noteikts pienākums, izmaksājot darba algu, darbiniekam rakstveidā izsniegt darba samaksas aprēķinu, tā saukto algas lapiņu. Šo pienākumu, nevis izvēli ar atrunu par funkciju, kas nav paredzēta, paredz  71.pants „Darba samaksas aprēķins”:

„Izmaksājot darba samaksu, darba devējs izsniedz darba samaksas aprēķinu, kurā norādīta izmaksātā darba samaksa, ieturētie nodokļi un veiktās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā arī nostrādātās stundas, tajā skaitā virsstundas, nakts laikā un svētku dienās nostrādātās stundas. Pēc darbinieka pieprasījuma darba devējam ir pienākums šo aprēķinu izskaidrot.”

Atsaucoties uz minēto DL pantu, darbiniekiem ir tiesības prasīt darba devējam algas lapiņu izsniegšanu.

Ja darba devējs šo aicinājumu ignorē, darbinieki var vērsties ar sūdzību Valsts darba inspekcijā. Konsultatīvie tālruņi: 67 186 522;  67 186 523. Anonīmais uzticības tālrunis: 67 312 176.