TĒMA: Skola

Par pedagoga darba samaksu, pilnveidojot kvalifikāciju brīvlaikā

J
jautā:
06. augustā, 2014
skolotāja MG

Labdien. 2014.gada 1.septembrī stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta 2009.gada 28.jūlija noteikumos Nr.836 "Pedagogu darba samaksas noteikumi". Punkts 28.1 ir izteikts šādā redakcijā: "Pedagogiem, kuriem ir piešķirta 3., 4. un 5. kvalitātes pakāpe, nosaka piemaksu attiecīgi 31,87 euro, 79,68 euro un 99,60 euro apmērā par vienu pedagoga darba likmi proporcionāli tarificētajai slodzei. Vispārējās izglītības un profesionālās izglītības iestāžu direktoriem un viņu vietniekiem, struktūrvienību vadītājiem izglītības jomā, izglītības metodiķiem, sporta organizatoriem, direktora vietniekiem metodiskajā darbā valsts ģimnāzijās un pirmsskolas izglītības iestāžu metodiķiem minēto piemaksu par pedagoģisko darbu nosaka proporcionāli tarificētajai stundu slodzei, neieskaitot viņu amatalgu." Atbilstoši noteikumu Nr.836 punktam 28, "Pedagogiem valsts ģimnāzijās un profesionālās izglītības kompetences centros (izņemot pedagogus, kuri īsteno pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas) nosaka piemaksu 10 procentu apmērā no mēneša darba algas likmes". Atbilstoši noteikumu Nr.836 pielikumam Nr.4, no budžeta finansējamo iestāžu pedagogiem, kas strādā īpašos apstākļos (speciālās izglītības iestādes, klases un grupas, sociālās korekcijas izglītības iestādes u.tml.) ir noteiktas papildu piemaksas. Atbilstoši noteikumu Nr.836 punktam 45.2, "izglītojamo brīvdienās vispārējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēs atbilstoši katram pedagogam tarificētajam stundu skaitam nedēļā direktors nosaka pedagogu darba laiku individuālajam darbam ar izglītojamiem, mācību stundu plānošanai un sagatavošanai, profesionālajai pilnveidei, kā arī dalībai izglītības iestādes pasākumos". Atbilstoši Ministru kabineta 2013.gada 2.jūlija noteikumu Nr.363 "Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveides kārtību" punktiem 5 "Pedagogs profesionālo kvalifikāciju pilnveido, apgūstot profesionālās kvalifikācijas pilnveides A vai B programmu (turpmāk - A un B programma)", 6 "Pedagogs ir atbildīgs par savas profesionālās kvalifikācijas pilnveidi un plāno to sadarbībā ar izglītības iestādes vadītāju, kurā pedagogs veic pedagoģisko darbību. Pedagogs, kurš veic pedagoģisko darbību sertificētā privātpraksē, profesionālās kvalifikācijas pilnveidi plāno individuāli", 7 "A programma, kuras apjoms triju gadu laikā nav mazāks par 36 stundām (kopsummā), paredzēta pedagogiem, kuru izglītība atbilst šo noteikumu 1.pielikumā noteiktajām pedagogu profesionālās kvalifikācijas prasībām" un 8 "Pedagogs, kurš ieguvis vai iegūst augstāko pedagoģisko izglītību vai arī apgūst vai ir apguvis B programmu, ir tiesīgs strādāt bez A programmas apguves trīs gadus pēc atbilstošas izglītības iegūšanas". Atbilstoši "Izglītības likuma" 52.panta "Pedagoga tiesības" punktam 4, "pedagogam ir tiesības, saglabājot pamatalgu izglītības iestādē, kurā pedagogs strādā pamatdarbā, 30 kalendārās dienas triju gadu laikā izmantot savas izglītības un profesionālās meistarības pilnveidei".
No "Izglītības likuma" 52.panta izriet, ka laikā, kad pedagogs pilnveido profesionālo kvalifikāciju un apgūst A vai B programmu, viņš saņem tikai pamatalgu bez "Pedagogu darba samaksas noteikumos" noteiktajām piemaksām. Kā tiek aprēķināta darba samaksa, ja pedagogs pilnveido profesionālo kvalifikāciju un apgūst A vai B programmu izglītojamo brīvdienā? Kā "Izglītības likuma" 52.panta "Pedagoga tiesības" punkts 4 tiek attiecināts uz atbalsta personālu un skolas administrāciju? Paldies.

A
atbild:
20. augustā, 2014

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības juriskonsulte Brigita Fricsone skaidro, ka, pamatojoties uz MK noteikumu Nr.836 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" 45.2 punktu, izglītojamo brīvdienās vispārējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēs atbilstoši katram pedagogam tarificētajam stundu skaitam nedēļā direktors nosaka pedagogu darba laiku individuālajam darbam ar izglītojamiem, mācību stundu plānošanai un sagatavošanai, profesionālajai pilnveidei, kā arī dalībai izglītības iestādes pasākumos.

Šajā laikā pedagogam tiek saglabāta darba samaksa.

Izglītības likums attiecas uz visiem izglītības iestādēs strādājošajiem, kuri strādā pedagogu amatos. MK noteikumos Nr.354 "Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu" ir uzskaitīti visi pedagogu amatu nosaukumi ar profesiju klasifikatora kodiem.