TĒMA: Tieslietas

Valsts nodrošināta juridiskā palīdzība trūcīgai personai

J
jautā:
26. martā, 2014
Sarmite

Man ir trūcīgais statuss. Ģimenē esam 7 cilvēki, mums ir nepieciešama juridiska palīdzība.

A
atbild:
28. martā, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Ja Jums ir trūcīgās personas statuss, pēc valsts nodrošinātas juridiskās palīdzības varat vērsties Juridiskās palīdzības administrācijā.

Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņemšanai personai ir jāaizpilda un jāiesniedz Juridiskās palīdzības administrācijā:

  • iesnieguma valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieprasījumam veidlapa un jāpievieno dokumentu kopijas, kas apliecina personas tiesības pieprasīt juridisko palīdzību;
  • izziņa par trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu (ja tāds piešķirts);
  • kā arī citu dokumentu kopijas, kas saistītas ar strīda raksturu, lietas virzību (piemēram, darba līguma vai citu ar darba devēju saistītu dokumentu kopijas – ja strīds saistīts ar darba tiesībām, īres līguma kopija - ja ar dzīvokļa īri saistītas problēmas utt.).

Juridiskās palīdzības administrācija valsts nodrošināto juridisko palīdzību piešķir:

  • civillietās (izņemot, piemēram, ja valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība tiek lūgta saistībā ar  aizdevuma līguma izpildi, ja pieprasītājs ir aizdevējs, ja pieprasījums ir saistīts ar greznumlietām vai greznumpakalpojumiem, kā arī juridisko palīdzību nevar saņemt gadījumos, kas tieši saistīts ar pieprasītāja visa veida saimniecisko darbību, komercdarbību vai neatkarīgu profesionālo darbību, kā arī citos gadījumos);
  • administratīvajās lietās, apelācijas procedūrās, patvēruma piešķiršanas procesa ietvaros un lēmuma par apstrīdēto izbraukšanas rīkojumu vai lēmuma par apstrīdēto lēmumu par piespiedu izraidīšanu pārsūdzēšanas ietvaros līdz galīgā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās brīdim.

Iesniegumu par juridisko palīdzību administrācija izskata un lēmumu par juridiskās palīdzības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt pieņem 21 dienas laikā, bet lietās, kas skar bērnu tiesības, 14 dienu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par juridisko palīdzību.

Iesniegumu un arī konsultāciju par iesnieguma aizpildīšanu un tam pievienojamiem dokumentiem bez maksas var saņemt Juridiskās palīdzības administrācijas apmeklētāju pieņemšanas centrā Rīgā, Pils laukumā 4, vai zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001801, kā arī pašvaldības sociālajā dienestā. Apmeklētāju pieņemšanas laiki atrodami administrācijas mājaslapas sadaļā „Kontakti”.