E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36776
Lasīšanai: 3 minūtes

Mantot var pēc likuma, līguma vai testamenta

J
jautā:
10. jūlijā, 2025
Aivars

Labdien! Cilvēks četrus gadus palīdzēja vientuļam kaimiņam (pensionāram Jānim) ar pārtikas sagādi un dzīvokļa uzkopšanu. Kādu dienu Jānim palika slikti, viņš nevarēja pakustēties. Cilvēks izsauca ātro palīdzību, un Jāni aizveda uz slimnīcu. Slimnīcā Jānis nomira. Ārsts piezvanīja cilvēkam, kurš nokārtoja visas formalitātes. Jāni kremēja. Vai cilvēks var pretendēt uz Jāņa avārijas mājas vienistabas dzīvokli? Ja var, kur jāvēršas, lai to nokārtotu?

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Ja nekustamais īpašums bija mirušās personas īpašums, tad tiesības to mantot ir tikai šīs personas mantiniekiem. Civillikums noteic, ka mantot var saskaņā ar likumu, mantojuma līgumu vai testamentu. Tātad, ja mantojuma atstājējs nav noslēdzis mantojuma līgumu vai atstājis testamentu, ar kuru mantu novēl cilvēkam, kurš par viņu rūpējās (vai kādam citam), tad pēc likuma mantot aicināti ir tikai laulātais, radinieki un adoptētie.  

Ja pēc mantojuma atstājēja nāves viņam mantinieki nav palikuši vai mantinieki likumiskā termiņā pēc publikācijas par mantojuma atklāšanos nav ieradušies vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, manta piekrīt valstij. Likumā noteiktos gadījumos bezmantinieka manta piekrīt pašvaldībai.  

Lai noskaidrotu mantojuma piederību, jāuzsāk mantojuma lieta. Zvērināts notārs mantojuma lietu uzsāk pēc tam, kad saņemts mantošanas iesniegums. Mantošanas iesniegumu iesniedz zvērinātam notāram, kas praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas. 

Notariāta likums noteic, ka izsludināt mantojuma atklāšanos var lūgt mantinieks, persona, kurai ir tiesības mantot pēc mantot aicinātā (substitūts, pēcmantinieks), testamenta izpildītājs, pašvaldība, kuras teritorijā atrodas mantojuma atstājējam piederējušais nekustamais īpašums, pašvaldības iestāde, kas uzskatāma par ieinteresēto personu mantojuma lietā, nekustamā īpašuma kopīpašnieks, legatāri vai kreditori, juridiskā persona, kuras dalībnieks bija mantojuma atstājējs, un mantojuma atstājēja parādnieki. 

Vairāk informācijas par minēto tēmu LV portālā >> 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 66 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas