Labdien! Ir kopīgs bērns, bet nedzīvojam kopā un neesam precējušies. Kā notiek piedziņa, ja noslēdzam vienošanos par, piemēram, 300 eiro ikmēneša uzturlīdzekļu maksāšanu bērnam, taču kādu iemeslu dēļ nesanāk kādreiz samaksāt un notāra sastādīto vienošanos bērna māte iesniedz tiesu izpildītājam? Vai naudu ietur no darba samaksas, atstājot minimālo algu kontā, vai arī no konta ietur visu un atstāj pusi no minimālās algas?
Lai pie tiesu izpildītāja netiktu reģistrēta izpildu lieta, jums ir ieteicams nekavējoties sazināties ar bērna māti un vienoties par turpmākiem uzturlīdzekļu maksājumiem, tai skaitā par to, kā tiks segts parāds.
Der zināt, ka ikviena vienošanās ir divu pušu brīvas gribas apstiprināts (parakstīts) akts, kuru iespējams mainīt, ja puses par to vienojas. Atbilstoši tiesību aktiem uzturlīdzekļu maksājuma summa nedrīkst būt zemāka par likumā noteikto minimumu, tomēr nekur nav teikts, ka uzturlīdzekļiem jābūt tikai naudā. Tie var būt saņemami arī citādi, piemēram, tiesību vai labumu veidā, skaidrojusi zvērināta advokāte Dana Rone.
Noderīga informācija par jauno parādu piedziņas kārtību pieejama šajās LV portāla publikācijās:
Ja parādsaistības ir uzkrātas un tiesu izpildītājam ir iesniegts izpildu raksts, tad to, uz kādiem ienākumiem tiks vērsta parāda piedziņa, noteiks kreditors (bērna māte), ievērojot Civilprocesa likuma 557. pantā noteiktos piespiedu izpildes līdzekļus.
Ja jums nav citu parādsaistību kā tikai uzturlīdzekļu parāds un piedziņa tiks vērsta tikai uz darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, tad aprēķinu veiks darba devējs no darba samaksas pēc nodokļu nomaksas (neto). Piedziņas pamatā ir divas lietas:
Provizoriskais aprēķins no darba samaksas 1000 eiro neto, ja apgādībā nav reģistrēti nepilngadīgi bērni:
Tā kā parādsaistību piedziņa ir individuāls process, jums ieteicams uzturēt saziņu ar tiesu izpildītāju vai tiesu izpildītājiem un sniegt viņiem nepieciešamo informāciju.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!