Labdien, man ar māsu ir kopīpašums, kurš ir saņemts mantojumā. Kopīpašums ir sadalīts 2 domājamās daļās, katrai 1. Ja es pārdodu māsai savu domājamo daļu, tā viņai iegūstot vienīgās īpašnieces statusu. Sākot no kādas summas un % likmes man valstij ir jānomaksā nodoklis?
Ja pārdod nekustamo īpašumu, no iegūtā ienākuma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (tas ir kapitāla pieauguma nodoklis, kura likme ir 15%). To paredz likums „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Nav noteikts, sākot ar kādu ienākuma summu nodoklis jāmaksā. Šim nodoklim ir citi nosacījumi – to aprēķina no starpības, kāda rodas starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību (par kādu cenu īpašums nopirkts). Ja īpašums ir mantots, tad savukārt ir paredzēts, kā šajos gadījumos nosaka iegādes vērtību. Proti, ja nekustamais īpašums iegūts mantojuma ceļā, par tā iegādes vērtību uzskata attiecīgi mantojuma masā ietilpstošā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību.
Ne vienmēr šis nodoklis jāmaksā. Tad ir svarīgi, cik ilgi konkrētais īpašums bijis īpašumā, vai tā ir bijusi deklarētā dzīvesvieta.
No šā gada likums paredz vēl dažus gadījumus, kad nodoklis nav jāmaksā, izmaiņas ir arī mantoto nekustamo īpašumu pārdošanas noteikumos, ja mantojums saņemts no tuva radinieka, svarīgi arī, vai tas ir vienīgais nekustamais īpašums.
Likums detalizēti nosaka kritērijus, pēc kuriem tad izvērtējams, vai ir jāmaksā nodoklis un ja ir, kā aprēķināma ar nodokli apliekamā summa. Tāpēc ir svarīga arī papildu informācija.
Lai noskaidrotu nodokļa maksāšanas nosacījumus Jūsu konkrētajā gadījumā, Jums jāgriežas Valsts ieņēmumu dienestā jebkurā klientu apkalpošanas centrā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!